Czy niezdrowo jest iść spać o pustym żołądku?
Zawsze kiedy jesteśmy bliscy pójścia do łóżka i odzywa się nasz burczący brzuch nasuwa się pytanie – jeść czy nie jeść? ;) Podczas gdy wiele osób unika jedzenia w godzinach wieczornych, ostatnie badania pokazują, że chodzenie spać na "głodniaka" może spowodować krótszy sen a nawet zmniejszenie masy mięśniowej w trakcie snu.
Głód i sen – dlaczego to ważne
Ból spowodowany głodem skutkuje tym, że mózg jest ciągle aktywny, co może uniemożliwić szybkie zaśnięcie. Dodatkowo, niedobór snu może znacznie wpłynąć na spowolnienie metabolizmu i wyższy poziom greliny, co wzmacnia apetyt i może spowodować zwiększenie masy ciała. Według magazynów medycznych z lat 2010-2011, znaczne pozbawienie snu redukuje wydatkowanie energii u zdrowych mężczyzn. Natomiast znaczne pozbawienie snu przez dłuższy czas może osłabić system immunologiczny i potencjalnie zwiększyć szansę zachorowania na różne formy raka a także cukrzycę.
Spanie na głodnego nie oznacza jedynie niedobór snu – może być również negatywny dla osób próbujących przybrać na masie mięśniowej. Badania wykazują, że sen z pustym żołądkiem może spowolnić zdolność organizmu do przemiany protein w mięśnie. Pozbawienie pożywienia przez dłuższy czas może spowodować, że ciało zacznie trawić własne mięśnie (co nazywane jest stanem katabolicznym).
Jedzenie i sen – Odpowiedź
Aby uniknąć bólu w nocy, nie omijaj posiłków w ciągu dnia, ponieważ spowalnia to metabolizm. Badania pokazują, że spożywanie małych posiłków przez cały dzień powoduje, że ciało otrzymuje energię z zapasów tłuszczu (zamiast mięśni) w ciągu nocy. Jeśli głód uderzy przed zaśnięciem, nadal najlepiej jest uniknąć wizyty przy lodówce. Jedzenie późnymi porami wiąże się z przybieraniem na wadze. Niektóre badania sugerują, że dostarczanie kalorii po 20:00 może zwiększyć ryzyko zachorowania na otyłość, natomiast inne wykazują, że kalorie spożyte o każdej porze mają ten sam wpływ. Możliwe jest, że uczestnicy badań, którzy jedli późno w nocy, spożywali większość dobowego spożycia kalorii właśnie po godzinie 20:00, zamiast rozkładać posiłki na cały dzień.
Jedno jest pewne: sięganie późną porą po kaloryczne produkty może znacznie wpłynąć na przybieranie masy, kiedy dobowe kaloryczne zapotrzebowanie jest już zaspokojone. Zasypianie z pełnym żołądkiem może powodować zgagę, co unimożliwia zdrowy sen w nocy.
Wybieranie małej, lekkiej przekąski pomoże nam uniknąć kilku dodatkowych kilogramów :)
Słodkich snów życzy SENSIT.
źródło: www.greatist.com