Niskiej jakości sen może prowadzić do zmian w mózgu a nawet demencji.

 

To wystarczająco źle być jedną z milionów osób cierpiących na zaburzenia snu takie jak rozedma czy bezdech senny, budzenie się zmęczonym lub narzekanie partnera na głośne chrapanie. Teraz jedno z najnowszych badań odkrywa jeszcze gorsze skutki niskiej jakości snu.

Odkrycia opublikowane w żurnalu Neurology łączą efekty zaburzeń snu ze zmianami w mózgu, co może prowadzić do demencji w późniejszych okresach życia. Badacze sprawdzili grupę 167 japońskich i amerykańskich mężczyzn o średnim wieku 84 lat, zwracając uwagę na zwyczaje związane ze snem od momentu rozpoczęcia badania do ich śmierci, co trwało około 6 lat.
Odkryto, że niższy poziom tlenu we krwi w nocy (co było spowodowane zakłóceniami snu), sprawiał iż mężczyźni doświadczali szkodliwych zmian w mózgu. Osoby z najniższym poziomem tlenu we krwi były narażone na czterokrotnie większą szansę doświadczenia zmian w mózgu niż osoby z poziomem tlenu w normie. Ci, którzy mieli bardziej płytki sen lub tzw. sen „wolnofalowy” byli narażeni na utratę komórek mózgowych.

„Te odkrycia sugerują, że niski poziom tlenu we krwi i zredukowany sen wolnofalowy mogą mieć swój udział w procesach, które prowadzą do zaburzeń możliwości poznawczych i demencji” mówi Rebecca P. Gelber, autorka artykułu. „Potrzebujemy więcej badań aby stwierdzić jak sen wolnofalowy może pełnić rolę naprawiającą funkcje mózgu i czy zapobieganie niskiego poziomu tlenu we krwi zredukuje ryzyko demencji."

u

Różne badania wzbudziły uwagę na negatywne efekty braku zdrowego snu. Jedno z badań pokazało, że myszy z zakłócanym regularnie snem posiadały znacznie zmienioną strukturę mózgu (co jest znamieniem choroby Alzheimera a także problemami z pamięcią) w zaledwie 8 tygodni. Kolejne badanie odkryło, że zakłócenia snu u starszych mężczyzn zwiększały ryzyko Alzheimera o 50%.
Badacze twierdzą, że więcej badań mogłoby wykazać czy nadmiar zdrowego snu lub podwyższony poziom tlenu we krwi mogłyby mieć odwrotny efekt na organizm.

Do tego czasu próbujmy dobrze się wyspać ;)

SENSIT

 

źródło: www.huffingtonpost.com

Podziel się tym postem