5 faktów o tym jak twój sen wpływa na to co jesz

 

Wielka moc leży w solidnym odpoczynku w nocy. Sen trwający 7-9 godzin dziennie pomaga nam zachować bystrość umysłu, zregenerować ciało po całym dniu, zredukować stres a nawet osiągnąć sukcesy w życiu. Natomiast co się dzieje kiedy nie dostarczasz swojemu organizmowi odpoczynku, którego tak bardzo potrzebuje?
Kiedy twój codzienny plan dnia zawiera zbyt mało snu, twoje ciało zaczyna natychmiastowo reagować. Badania wskazują, że zbyt mała ilość snu wiąże się ze zmniejszeniem produktywności, słabszą odpornością, większym ryzykiem chorób serca, zawału i raka. Wpływa nawet na to co jemy – w znaczny sposób i niestety negatywnie.
  

Oto 5 faktów o tym jak niedobory snu mogą negatywnie wpłynąć na twoją dietę.

Śpisz mniej? Prawdopodobnie jesz więcej.

f

W 2012 jedno z badań w Mayo Clinic porównało zwyczaje żywieniowe osób, które spały wystarczająco dużo ze zwyczajami osób, które przesypiały jedynie 2/3 standardowego czasu snu przez okres 8 dni. Badanie wykazało, że osoby z niedoborem snu spożywały średnio 549 kalorii więcej każdego dnia (co może prowadzić do tycia ok. 0,5kg na dobę jeśli ten zwyczaj utrzymałby się). Badacze przypisali ten fakt nadmiernego jedzenia do zredukowanej ilości leptyny (hormonu, który jest odpowiedzialny za przesyłanie informacji o byciu sytym) w organiźmie, a także zwiększonej produkcji greliny (hormonu, który sygnalizuje głód), kiedy brakuje snu.
 

Podjadasz częściej – w szczególności w nocy.

Podczas gdy dietetycy zalecają spożywanie mniejszych posiłków przez cały dzień – niedobór snu może przeistoczyć tę zasadę w formę ekstremalną (i niezbyt zdrową). Niedobór snu może prowadzić do ograniczenia aktywności psychicznej i tendencji do zbyt częstego podjadania. Wg badania z 2008 roku, takie spożycie prowadzi do zbędnego i niechcianego tycia.

Masz ogromną ochotę na węglowodany i tłuste jedzenie.

0

Postawmy sprawę jasno – nocne przekąski to nie marchewka czy natka selera. Badanie z 2013 roku odkryło, że nie tylko sięgamy po niezdrowe, bogate w węglowodany i tłuszcze posiłki w momentach zmęczenia, ale także przestajemy sobie zdawać sprawę z konsekwencji takich wyborów po pewnym czasie. Po zmianie na taką dietę nie trzeba długo czekać na efekty. Najnowsze badanie w Univeristy of Pennsylvania odkryło, że nawet jedna nieprzespana noc może wpłynąć na zwiększenie ochoty na tłuste i bogate w węglowodany jedzenie już następnego dnia.

Zakłócony rytm snu zmieni twoje zwyczaje żywieniowe (na gorsze).

Zaburzenie twojego zegaru biologicznego, który kontroluje twój czas snu także określa pory dnia, kiedy stajesz się głodny (a także jak bardzo głodny). Badanie z 2011 roku odkryło, że osoby traktowane jako „późnośpiące” (środek ich snu wypada mniej więcej ok. godziny 5:30 i później) mają skłonność do jedzenia rzadziej w ciągu dnia. Obiad jedzą zazwyczaj ok. godziny 20:00 i jest on średnio bardziej kaloryczny. Skłonności do jedzenia późną porą powodują problemy z zasypianiem w nocy co utrwala całą przyczynę problemu.

Może Ci brakować podstawowych składników pokarmowych.

Nawet jeśli przejadasz się kiedy brakuje Ci snu, nie znaczy to, że faktycznie dostarczasz swojemu organizmowi to, czego potrzebuje najbardziej. Badanie z 2013 roku odkryło, że oprócz nadmiernego jedzenia niezdrowego jedzenia, osoby z niedoborem snu spożywały jedynie połowę dobowego zapotrzebowania organizmu na owoce i warzywa, co prowadzi do braków kluczowych składników pokarmowych w diecie. Ten brak balansu w diecie może prowadzić do braków witamin i minerałów, co wpływa ma codzienne funkcjonowanie organizmu i objawia się szeregiem niechcianych symptomów.

j

 

źródło: www.huffingtonpost.com

Podziel się tym postem