7 wielkich rzeczy, których dowiedzieliśmy się o śnie w ciągu ostatniej dekady


Sen został nazwany „trzecim filarem” zdrowia, obok odżywiania i ćwiczeń.
Przez ostatnich 10 lat, sen w końcu zaczął być uznawany za krytyczny aspekt zdrowia, a najnowsze badania rzucają nieco więcej światła na jego istotę w naszym życiu.Oto czego się dowiedzieliśmy:

1. Śpiący mózg to aktywny mózg

Kiedy odpoczywasz, twój mózg jest w stanie wysokiej aktywności. Przetwarza złożone informacje a nawet przygotowuje do przyszłych działań kiedy jesteś nieświadom. Tworzy nowe wspomnienia i utrwala stare w celu łatwiejszego przypomnienia.

Seria badań przeprowadzona na Uniwersytecie w Rochester dowiodła, że mózg uporządkowuje ogromną ilość informacji kiedy śpimy, pozbywa się toksyn które mogą składać się na neurodegenerację.  

2. Sen jest ważnym czynnikiem warunkującym zdrowie.

Chcesz utrzymać zdrowię? Daj swojemu snu wyższy priorytet.
Chroniczny brak snu może mieć poważne skutki na zdrowiu, m. in. choroby serca, zawał, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i depresja. Brak snu został powiązany również z rakiem odbytu i piersi.  

3. Są metody na to aby być porannym ptaszkiem.

Pewnie znacie powiedzenie „kto rano wstaje, temu pan Bóg daje”? Nie jest wcale tak dalekie od prawdy – jest wiele dowodów naukowych sugerujących, że osoby działające we wczesnych godzinach posiadają lepsze zdrowie i umiejętności poznawcze.
Badanie przeprowadzone przez ostatnią dekadę wykazało, że osoby operujące rano mają szczuplejszą sylwetkę i mocniej zmotywowany charakter. Również ćwiczą chętniej i częściej niż osoby „wieczorne”.
Jedno konkretne badanie, opublikowane w czasopiśmie Emotion w 2012, zasugerowało, że poranne osoby doświadczają „bardziej pozytywnych uczuć i lepszego ogólnego samopoczucia” niż nocne marki.

f

4. Naukowcy odkryli jak „zresetować”zegar biologiczny w mózgu.

Każdy z nas ma biologiczny zegar, który kontroluje 24-godzinny rytm budzenia się, wstawania i naukowcy z Uniwersytetu w Vanderbilt odkryli niedawno sposób aby nim manipulować.
Stymulując malutki obszar w mózgu, który mieści biologiczny zegar, badacze byli w stanie zmienić rytm snu i czasu aktywności u myszy, tak aby wstawały kiedy zazwyczaj kładły się spać i na odwrót. Odkrycie może stanowić ważny moment w leczeniu afektywnej choroby sezonowej, zespołu nagłej zmiany strefy czasowej i negatywnych skutków pracy zmianowej.

5. Smartfony szkodzą naszemu snu.

Jeśli chcesz dobrze spać, trzymaj swoje urządzenia przenośne z daleka od sypialni – taka jest konkluzja ostatnich badań nad efektami użytkowania smartfonów a poziomem stresu i jakością snu. Około ¼ osób w wieku 18 – 24 twierdzi, że nie sypia dobrze z powodu wszechobecnej technologii, wg sondażu z 2012 roku.
W 2013 roku odkryto, że światło emitowane przez smartfony i tablety może zakłócić sen poprzez zmniejszenie produkcji melatoniny, hormonu który gra istotną rolę w cyklu snu-budzenia się. W ostatnim roku, jedno z badań na Uniwersytecie w Michigan wykazało, że ludzie którzy używają czynnie smartfonów po godzinie 21 są bardziej zmęczeni i mniej chętni do pracy następnego dnia.
„Smartfony są prawie idealnie zaprojektowane aby zaburzać sen” stwierdził dr Russell Johnson, jeden z autorów badań.

p

6. Niedobór snu może wpływać na twoje opinie i decyzje.

Tak jak nie powinieneś pływać tuż po jedzeniu, nie powinieneś podejmować ważnych decyzji po bezsennej nocy. Wiele z ostatnio przeprowadzonych badań pokazuje, że brak snu może znacznie wpłynąć na naszą percepcję i osłabić nasze zdolności do podejmowania racjonalnych i słusznych decyzji.
Badanie z 2007 roku dowiodło, że niedobór snu osłabia umiejętność podejmowania dobrych decyzji poprzez zwiększenie oczekiwań w zysku i ignorowanie potencjalnych strat. 8 lat później, kolejne badanie, opublikowane w czasopiśmie Sleep, dowiodło, że brak snu pogarsza ważne aspekty podejmowania decyzji w momentach „wysokiej stawki, realnych sytuacji”.
Politycy i liderzy w biznesie, słuchacie?

7. Praca zmianowa może być szkodliwa dla snu.

Wielokrotne badania wykazały, że praca w trybie zmianowym może znacząco wpływać na samopoczucie. Zaburzenia snu w pracy zmianowej są obecnie rozpoznawane jako stan medyczny, który jest obecny pośród 20% populacji Stanów Zjednoczonych zatrudnionej w formie pracy zmianowej.
Nawet pracownicy zmianowi, którzy nie cierpią na owe zaburzenia mogą być podatni na inne schorzenia, takie jak choroby serca, cukrzycę, otyłość i depresję.


h

 

źródło: www.huffingtonpost.com

Podziel się tym postem