10 rzeczy, które robią ludzie sukcesu żeby zachować spokój

 

 Umiejętność radzenia sobie z emocjami i zachowania spokoju pod presją ma bezpośrednie przełożenie na twoją pracę. Talent Smart przeprowadziło badanie z ponad milionem uczestników i dowiedzieliśmy się, że 90% osób najbardziej spokojnych pod presją jest doskonała w zarządzaniu emocjami w sytuacjach stresowych tak, aby pozostać spokojnym i mieć wszystko pod kontrolą.

Czytałeś zapewne wstrząsające podsumowania badań, w których sprawdzano jak wielkie spustoszenie sieje długotrwały stres w organiźmie człowieka (takie jak badania w Yale, w których odkryto że wydłużony stres powoduje degenerację w części mózgu odpowiedzialnej za samokontrolę). Podchwytliwą rzeczą nt. stresu    (i niepokoju który ze sobą niesie) jest to, że stres jest absolutnie niezbędną emocją. Nasze mózgi są połączone w ten sposób, że ciężko jest podjąć jakiekolwiek działanie dopóki nie czujemy pewnego poziomu tego stanu emocjonalnego. W prawdzie, górne granice naszej efektywności łączą się z średnimi poziomami stresu. Jeżeli tylko działanie stresu nie jest wydłużone, jest to całkowicie bezpieczne.

  Nowe badanie z Uniwersytetu w Kalifornii, Berkeley, odkrywa pozytywne aspekty bycia pod wpływem umiarkowanego stresu ale również zaznacza jak ważnym jest trzymanie poziomu stresu pod kontrolą. Eksperyment dowiódł, że początek stresu pobudza mózg do tworzenia nowych komórek odpowiedzialnych za poprawę pamięci. Jednakże, ten efekt jest widoczny jedynie w momencie krótkotrwałego stresu. Wydłużone działanie natomiast tłumi zdolność mózgu do tworzenia nowych komórek.


g 

 „Myślę, że krótkotrwałe zdarzenia stresowe są prawdopodobnie tym, co utrzymuje mózg czujnym a rzeczy wykonujesz lepiej kiedy jesteś czujny,” mówi jeden z badaczy. Dla zwierząt krótkotrwały stres jest większością tego czego doświadczają, w formie niebezpieczeństwa w ich bezpośrednim środowisku. Dawno temu sprawa wyglądała identycznie u ludzi. Gdy tylko mózg ludzki ewoluował i stał się bardziej złożony, rozwinęliśmy zdolność do martwienia się i perseweracji przy zdarzeniach, co tworzy częste doświadczanie długotrwałego stresu.

p

 Oprócz większej szansy chorób serca, depresji, otyłości, stres zmniejsza twoje umiejętności poznawcze. Na szczęście, dopóki nie goni cię lew, ilość stresu jest subiektywna i pod kontrolą. Ludzie, który najlepiej kontrolują swój poziom stresu wyostrzyli swoje umiejętności kontroli i wykorzystują je w stresujących okolicznościach. Zmniejszają oni swój poziom stresu bez względu na to co się dzieje w ich środowisku, upewniając się, że stres którego doświadczają jest sporadyczny i nie długotrwały.

Docieniają to co mają

Rozmyślanie nad tym za co jesteś wdzięczny nie jest jedynie, rzeczą którą powinno się robić. To także poprawia twój nastrój, ponieważ redukuje wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu o 23%. Badanie przeprowadzone w University of California, Davis wykazało że osoby które codziennie starały się myśleć, że są wdzięczne za to co mają doświadczały lepszych nastrojów, fizycznego samopoczucia i większej ilości energii. Prawdopodobnie niższy poziom kortyzolu był za to głównie odpowiedzialny.

 Unikają pytań „A co jeżeli?”

Pytania „a co jeżeli?” dodają oliwy do ognia zmartwień i stresu. Los może potoczyć się na milion różnych sposobów więc im więcej czasu spędzasz nad martwieniem się, tym mniej masz go na skupienie, tak aby podjąć odpowiednie kroki i uspokoić się lub obnizyć stres. Spokojne osoby wiedzą, że zadawanie sobie dodatkowych pytań przyniesie jedynie więcej zmartwień.  

Są pozytywni 

Pozytywne myśli pomagają sprawić aby stres był krótkotrwały poprzez skupianie uwagi mózgu na czymś co jest całkowicie bezstresowe. Powinieneś troszkę pomóc swojemu umysłowi poprzez świadome wybieranie rzeczy pozytywnych. Każda miła myśl będzie dobra aby zmienić cel skupienia mózgu. Kiedy wszystko idzie po myśli i twój humor jest dobry, to względnie łatwe. Natomiast kiedy masz pod górkę a twoja głowa jest zapełniona negatywnymi myślami, może to już nie być takie proste. W takich momentach przypomnij sobie cały swój dzień i znajdź jedną pozytywną w nim rzecz która się wydarzyła, bez względu na to jak mała by ona była. Jeśli nie możesz przypomnieć sobie niczego z obecnego dnia, sięgnij pamięcią do poprzedniego lub nawet tydzień wstecz. Można również skupić się na pozytywnej rzeczy która ma się stać w najbliższej przyszłości. Kluczem do tego jest to aby mieć coś pozytywnego, do czego możesz przenieść swoje skupienie kiedy nad głową zaczynają zbierać się chmury.

k

  Wyłączają się

Wiedząc już jak ważne jest aby stres był krótkotrwały, łatwo jest zauważyć że regularny czas wolny pozwala utrzymywać stres pod kontrolą. Jeśli jesteś w pracy 24/7, narażasz się na ciągły stres. Zmuszanie się do wyluzowania, lub nawet do wyłączenia telefonu daje twojemu ciału przerwę od stresu. Badania wykazały, że coś tak prostego jak nie odbieranie e-maili przez krótki okres czasu obniża poziom stresu.
Technologia umożliwia ciągłą komunikację ale również wymusza wtedy bycie dostępnym 24/7. Bardzo trudno jest cieszyć się beztroskimi chwilami poza pracą jeśli w każdej chwili możemy otrzymać maila które całkowicie zmieni nasz nastrój. Jeśli odłączenie się od komunikacji związanej z pracą w popołudnia nie wchodzi w grę, to co powiesz na weekend? Wybierz w których momentach odpoczywasz. Będziesz zdziwiony jak regenerujące i uspokajające są takie momenty. Jeśli martwisz się o negatywne skutki tej strategii, spróbuj najpierw wybrać czas kiedy jest najmniejsza szansa, że ktoś będzie chciał się z tobą skontaktować – przykładowo niedzielny poranek. Kiedy już poczujesz się pewniej i twoi współpracownicy zaakceptują, że czasami jesteś niedostępny, wydłuż czas który spędzasz zdala od technologii.

v

Ograniczają spożywanie kofeiny

Napoje zawierające kofeinę wywołują skok adrenaliny. Adrenalina jest źródłem reakcji „walcz-lub-uciekaj”, mechanizmu zachowawczego który zmusza cię do walki bądź ucieczki w momencie zagrożenia. Ten mechanizm omija racjonalne myślenie tak aby dokonywać szybszych wyborów. To jest dobre rozwiązanie kiedy goni cię niedźwiedź ale nienajlepsze kiedy odpisujesz na szorstkiego e-maila. Kiedy kofeina wprowadza twoje ciało i umysł w pobudzony stan stresu, twoje emocje biorą górę. Stres wywoływany kofeiną jest daleki od krótkotrwałego.

Dobrze śpią

Każdy powinien wiedzieć jak ważny jest sen do rozwijania inteligencji emocjonalnej i zarządzania poziomem stresu. Kiedy śpisz twój mózg dosłownie ładuje baterie, mieszając wspomnienia ostatnich wydarzeń, zachowując lub odrzucając je (co powoduje sny), tak abyś obudził się trzeźwy umysłowo i pełen energii. Twoja samokontrola, uwaga i pamięć są ograniczone jeśli brakuje ci snu. Zaburzenia snu powodują wzrost poziomu stresu, nawet bez sytuacji stresogennych. Stresujące projekty często powodują uczucie, że nie masz czasu na sen ale porządny sen jest właśnie tym, co pozwala ci utrzymywać wszystko pod kontrolą.
 

Nie rozmawiają sami ze sobą negatywnie

Wielkim krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest unikanie negatywnych dialogów wewnętrznych. Im więcej rozmyślasz negatywnie, tym mocniejsze stają się negatywne myśli. Więkość tych myśli to luźne rozmyślania, nie fakty. Jeśli zorientujesz się że nad twoje myśli idą w złą stronę i zaczynasz w nie wierzyć, twój wewnętrzny głos mówi „Przestań i zapisz to, co myślisz”. Dosłownie, przestań myśleć na chwilę i zapisz na kartce to o czym aktualnie myślałeś. Jeśli choć na chwilę zatrzymasz ciąg negatywnych myśli, twoja perspektywa stanie się bardziej racjonalna a ocena negatywnych myśli – wiarygodna.
Mogę się założyć, że twoje stwierdzenia „nigdy”, „najgorzej”, „zawsze” nigdy nie są prawdziwe. Jeśli twoje słowa nadal wyglądają jak fakty kiedy już je zapiszesz na kartce, zapytaj kogoś bliskiego, kogoś komu ufasz czy zgadza się on z nimi. Prawda na pewno wyjdzie na jaw. Kiedy wydaje ci się, że coś nigdy albo zawsze się dzieje, to jest jedynia naturalna tendencja mózgu do zawyżania częstotliwości lub ostrości wydarzeń. Identyfikowanie i ocena pojedynczych myśli pozwoli ci uniknąć zapętlenia się w kręgu negatywności i obrać nowy pozytywny kierunek.  

Zmieniają perspektywę

Stres i zamartwianie się są zasilane naszą własną skrzywioną percepcją wydarzeń. Łatwo pomyśleć, że nierealistyczne terminy, niewybaczający szefowie, korki bez końca są powodami, że tak bardzo się stresujemy. Nie możesz kontrolować okoliczności ale możesz kotrolować to jak na nie reagujesz. Więc zanim zaczniesz rozwodzić się nad trudnościami, pomyśl przez chwilę i popatrz na sytuację z innej perspektywy. Jeśli nie jesteś pewien kiedy tak zrobić, zastanów się czy twój niepokój jest proporcjonalny do stresora, którego aktualnie doświadczasz. Jeśli myślisz szeroko pojetymi hasłami typu „Wszystko jest nie tak” lub „Nic z tego nie wyjdzie”, musisz zmienić perspektywę. Świetnym sposobem poprawy tego nieproduktywnego sposobu myślenia jest wymienienie konkretnych rzeczy, które nie udają się lub się nie udadzą w najbliższej przyszłości. Najprawdopodobnie zobaczysz tylko kilka rzeczy a nie wszystko jak wcześniej myślałeś, a dodatkowo wpływ stresorów będzie bardziej ograniczony niż początkowo wydawało ci się.  

Oddychają

Najłatwiejszym sposobem przerywania stresu jest coś co robisz tak czy inaczej każdego dnia: oddychanie. Ćwiczenie skupienia się na poprawnym oddychaniu pozwoli ci uczyć twój mózg koncentracji jedynie na bieżących zadaniach i pozbycia się stresu z głowy. Kiedy czujesz się pod presją, wyłącz się na chwilę i skup się na oddychaniu. Zamknij drzwi, odetnij się od wszystkiego co może cię rozproszyć, usiądź wygodnie w krześle i oddychaj. Celem tego ćwiczenia jest wykorzystanie całego czasu jedynie na oddychaniu, co zapobiegnie uciekaniu twojego mózgu do różnych niechcianych myśli. Pomyśl o tym jakie to uczucie głęboko i powoli wdychać i wydychać powietrze z ust. To brzmi bardzo banalnie ale to wcale nie jest proste skupić się na tym przez minutę lub dwie. Nie martw się jeśli jakaś myśl cię rozproszy, na początku na pewno tak się stanie a wtedy przenieś swoje myśli spowrotem na oddychanie. Jeśli skupianie się na oddychaniu będzie dla ciebie naprawdę trudne, spróbuj liczyć wdechy i wydechy do dwudziestu, a potem od nowa. Nie martw się jeśli się zgubisz, zawsze możesz zacząć liczyć od nowa.
To ćwiczenie może się wydawać zbyt łatwe lub nawet niedorzeczne ale sam zdziwisz się jakie wyniki możesz osiągnąć. O wiele łatwiej będzie ci pozbyć się negatywnych myśli, które gnieździłyby się w twojej głowie jeśli nic byś nie zrobił.

p

  Otrzymują wsparcie

To kuszące, lecz całkowicie nieefektywne, próbować brać wszystko na siebie. Żeby być spokojnym i produktywnym, powinieneś znać swoje słabości i szukać pomocy u innych kiedy jej potrzebujesz. Sięgnij po pomoc kiedy czujesz się przytłoczony swoim zadaniem. Każdy ma w pracy i poza nią kogoś, kto jest jest po ich stronie i pomoże wyjść z cięższej sytuacji. Znaj swoich przyjaciół i zwracaj się do nich kiedy potrzebujesz rady lub wsparcia. Coś tak prostego jak rozmowa o problemach pozwoli zmniejszyć twój niepokój i stres, a także pokaże ci inną perspektywę danej sytuacji. Przeważnie, osoby z zewnątrz łatwo dostrzegają rozwiązania ponieważ nie są emocjonalnie zaangażowane w dane sytuacje. Zwracanie się o pomoc pozwoli załagodzić twój stres i wzmocnić twoje relacje z osobami, na których polegasz.

 

h

 

źródło: Forbes

Podziel się tym postem