Sen chroni nasze wspomnienia na wiele sposobów


Dobrej jakości sen chroni twoje wspomnienia przed zapomnieniem i rozmazaniem. A teraz wiemy także, że czyni wspomnienia łatwiej dostępnymi.

Nowe badanie przeprowadzone na University of Exeter i Basque Centre for Cognition, Brain and Language przenosi nasze pojmowanie relacji snu i funkcji pamięci w mózgu na kompletnie nowy poziom. W badaniu sprawdzano czy wspomnienia mogą zostać wzmocnione i czy mogą być szybciej i łatwiej dostępne w trakcie normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.

„Sen podwaja szanse na zapamiętanie poprzednio nie utrwalanej informacji” twierdzi Nicolas Dumay w swoim orzeczeniu. „Wzmocnienie dostępu do pamięci, które następuje po wybudzeniu, może wskazywać na to, że niektóre wspomnienia są ‘wyostrzane’ w ciągu nocy. To odkrycie popiera myśl, że podczas snu aktywnie powtarzamy informacje, które zostały oznaczone jako ważne.”

o

Na potrzeby badania, Dumay i jego współpracownicy śledzili wspomnienia podmiotów w poszukiwaniu unikalnych słów pozbawionych sensu, na które badani byli wyeksponowani przed snem. Osoby badane były poproszone o przypomnienie sobie tych unikalnych słów natychmiast po usłyszeniu ich, następnie ponownie po okresie snu i okresie czuwania.

Badacze odkryli, że sen skuteczniej ratował wspomnienia podmiotów przed bezsensownymi słowami. Dumay uważa, że to szczególne zachowanie pamięci pochodzi z hipokampu, który jest odpowiedzialny za rozkładanie informacji krótkotrwałej na pomniejsze jednostki i konsolidowanie tego materiału tak, aby przechować go w pamięci długotrwałej.

Podczas gdy nadal znacznie więcej badań potrzebnych jest w tej dziedzinie, aby dokładnie pojąć zachodzące procesy, Dumay uważa, że jest to krok w dobrym kierunku. Kolejne badanie było w stanie potwierdzić efekt odwrotny – brak snu, może spowodować, że pamięć będzie gorzej funkcjonować a przypominanie sobie znanych rzeczy będzie przebiegać wolniej. Oczywiście, nie można zaprzeczyć temu, że zdrowy sen jest kluczowy dla dobrej kondycji mózgu, a także niezbędny dla utrzymania niezawodnej pamięci i szybkiego dostępu do pamięci.

 

t

 

źródło: huffingtonpost

Podziel się tym postem