Nie możesz spać?

Czy nadeszła pora zerwać z nałogiem smsowania w nocy? Wg ankiety przeprowadzonej przez National Sleep Foundation w 2011, obecne młode pokolenie ma największe kłopoty z zasypianiem niż jakiekolwiek poprzednie. Lecz tak naprawdę osoby z każdej grupy wiekowej mają owe problemy – ponad 70 milionów amerykanów cierpi na bezsenność i podobne. Sen jest podstawowym składnikiem zdrowego stylu życia, pozwala odpocząć ciału, umysłowi a także poprawia funkcjonowanie pamięci. Nie istnieje żadna magiczna formuła na zdrowy sen ale na szczęście jedno z badań sugeruje, że niektóre dźwięki mogą pomóc zasnąć. Od białego szumu do odgłosów Amazonki, odkryj które dźwięki mogą Ci pomóc – a które Ci szkodzą.

g

Nie wyłączajcie muzyki! – niezbędne informacje

 Podczas snu ciągle odbieramy sygnały dźwiękowe z otoczenia i przetwarzamy je w korze słuchowej w mózgu. Nie ma potrzeby szeptać gdy ktoś śni – ludzie są o wiele mniej wrażliwi na otoczenie podczas snu w porównaniu ze stanem czuwania. Nasza wrażliwość na hałas zależy w dużej mierze od fal mózgowych wytwarzanych podczas snu. Jedni budzą się gdy upadnie pióro, natomiast inni prześpią alarm przeciwpożarowy. Dźwięki, które do nas docierają podczas snu mogą być zarówno stresujące jak i odprężające, twierdzi Orfeu Buxton, neurolog z Sleep Division w Harvard Medical School. Stresujące dźwięki mogą przerwać proces zapadania w sen; odprężające dźwięki, z drugiej strony, mogą pomóc zasnąć szybciej i w głębszą fazę snu. Niestety nie łatwo jest rozpoznać czy nasz ulubiony serial ustawiony na minimalną głośność pomoże zasnąć czy raczej zaszkodzi.

i

Prześpij się z tym! – Twój plan działania
 

Czy dany dźwięk jest relaksujący czy szkodzący – to zależy od osoby. Czasami rozpoznajemy konkretne dźwięki jako przyjemne z powodu powiązań emocjonalnych, na przykład odgłos szczekania będzie miły dla osoby która wychowuje małego szczeniaka. Dookoła nas istnieje niezliczona ilość różnorakich dźwięków więc rozpoznanie ich działania na nas może nieco potrwać. Neurolog Hawley Montgomery-Downs z West Virginia University poleca sprawdzanie danego dźwięku po kilka nocy z rzędu w celu trafnego rozpoznania. Wypróbuj w ten sposób dźwięki najczęściej pojawiające się w twoim otoczeniu.

Zrób trochę (białego) szumu.

 Biały szum zawiera wszystkie częstotliwości i wycisza inne dźwięki, potrafi leczyć bezsenność. Uważaj na apki z białym szumem, ponieważ niektóre z nich mogą doprowadzić do uszkodzeń słuchu, ostrzega Montgomery-Downs, szczególnie osoby które zasypiają w słuchawkach dousznych lub mają szczególnie wrażliwy słuch. Alternatywnie zaleca maszynę produkującą biały szum (podobna do zwykłego wiatraka), lub stronę simplynoise.com.
 

Wtul się w naturę.

Fale oceanu, zwierzęta z lasów tropikalnych, burze a nawet wielką chińską salamandrę. Naturalne dźwięki mają tendencję do łatwiejszego relaksowania słuchacza ponieważ zawierają wahania amplitudy i częstotliwości. Osoby, które zdecydują się na dźwięki burzy lub oceanu powinny być w pobliżu toalety, Buxton ostrzega, że dźwięki wody wywołują potrzebę fizjologiczną.

f

Włącz radosną, żywą muzykę.

Jeśli głowa pełna trosk nie pozwala nam zasnąć, muzyka jest w stanie nas odprężyć. Unikaj muzyki z tekstami, które uaktywniają mózg. Zamiast tego wypróbuj muzykę klasyczną, folk lub współczesny ambient. Jeśli do odtwarzania muzyki używasz telewizora bądź radia, upewnij się, że timer jest włączony, ponieważ dźwięki które wpierw pomogły nam zasnąć, później mogą nas wybudzić.
 

Odezwij się do bliskej osoby.

Czasami nie ma nic bardziej relaksującego niż rozmowa z bliską osobą. Wypróbuj jedne znowych apek jak pzizz, które usypiają słuchacza delikatnym głosem, bądź nagrywają głos naszego przyjaciela a następnie odgrywają jego głos abyś mógł się odprężyć.
 

Wsiąknij w ciszę.

Niektórym osobom bardziej pasuje brak dźwięku. Jest tak, ponieważ nie uruchamiane są żadne procesy stresu bądź negatywne emocje. Czasem warto dać szansę ciszy.

 

 

źródło: Greatist

Podziel się tym postem