Pozycja spania, która najskuteczniej chroni przed Alzheimerem

 

Czy to śpisz na boku, brzuchu bądź przewracasz się z pozycji na pozycję, powinieneś uważnie przeczytać ten artykuł. Badacze uważają, że istnieje optymalna pozycja dla zdrowia mózgu – a jeszcze lepszą wiadomością jest to, że owa pozycja jest bardzo popularna.

 

g

 

W wynikach badań opublikowanych na łamach Journal of Neuroscience, badacze twierdzą, że spanie na boku jest najlepsze dla procesów zachodzących w mózgu podczas nocy, m.in. usuwania szkodliwych toksyn.

 

Badanie skupiło się na skuteczności usuwania toksyn u myszy, kiedy spały na plecach, bokach lub brzuchu. W eksperymencie użyto skanowania metodą rezonansu magnetycznego aby przyjrzeć się skuteczności działania (w każdej z pozycji) układu glimfatycznego, który pozbywa się nagromadzonych toksyn i produktów ubocznych z mózgu. Toksyny w mózgu zawierają m.in. beta amyloid i białko tau, które bardzo często wiążą się z zachorowaniami na Alzheimera.

 

„To bardzo interesujące, że pozycja boczna jest najbardziej popularna pośród ludzi i zwierząt – również dzikich – które zaadoptowały tę pozycję aby najskuteczniej usuwać toksyny powstałe podczas  procesów metabolicznych w trakcie czuwania” mówi Maiken Nedergaard, badacz z University of Rochester. Szacuje się, że ⅔ populacji Amerykanów sypia w pozycji bocznej.

 

Podczas gdy naukowcy potrzebują więcej badań na ludziach w tej płaszczyźnie, notuje się, że istnieje silne powiązanie snu i Alzheimera, Parkinsona i innych chorób neurologicznych.

 

f

 

„Badanie dodatkowo wspiera myśl, że sen ma bardzo istotną funkcję naprawczą i regenerującą nieporządek powstały w trakcie czuwania” Nedegaard mówi. „Wiele typów demencji jest powiązanych z zaburzeniami snu, wliczając w to kłopoty z zasypianiem. Co zostało już potwierdzone,  zaburzenia snu mogą przyspieszyć utratę pamięci w przypadku choroby Alzheimera. Nasze odkrycia wnoszą nowe pojęcie w tym temacie pokazując, że coś tak trywialnego jak pozycja we śnie może mieć kluczowe znaczenie.”

 

Liczne badania wykazały, że sen jest niezbędny dla utrzymania mózgu w dobrej kondycji. Jedno z badań dowiodło, że nie tylko wpływa na umiejętność zapisywania nowych wspomnień w mózgu, lecz także może stworzyć kanał przepływu dla szkodliwych protein, które będą miały negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Jedno z badań z 2014 roku dowiodło, że osoby w podeszłym wieku, które mają problemy z zasypianiem były o 50% bardziej podatne na Alzheimera.

 

u 

 

źródło: huffingtonpost

Podziel się tym postem