CUKIER POBUDZA? Hmm...

Czy cukier pobudza...

Padłam ofiarą jednego z najstarszych mitów, który mówi że cukier daje ci nadmiar energii, spowoduje, że nie zaśniesz lub będziesz hiperaktywny. Nieprawda - cukier dodaje kalorii twojej herbacie ale nie wpływa znacząco na poziom energii czy sen.
 

gfZ łyżeczki do krwi

Glukoza jest molekułą energii – jest dostępna i łatwo osiągalna w formie cukru lecz nie odpowiada ona za długotrwałe zasoby energii czy czuwanie. Ziemniaki, ryż, pieczywo także jest konwertowane na glukozę we krwi – ale nigdy nikt się nie zastanawiał, że pieczony ziemniak spowoduje, że nie zaśniesz.
Skrobiowe pokarmy mogą w prawdzie wpłynąć na wyższy poziom glukozy we krwi, lepiej niż cukier. Nie istnieją żadne unikalne chemiczne właściwości cukru, które mogłyby sprawić że wpływa on znacząco na czujność czy sen, w porównaniu z innymi źródłami glukozy.
 

Nauka obala cukrowy mit

Prawdopodobnie najczęstszym nieporozumieniem związanym z cukrem, jest jego wpływ na dzieci.Wielu rodziców i osoby narażone na szaleństwa wyprawiane przez dzieci, obwinia cukier za dziecięcą hiperaktywność ale tak nie jest. Przez ostatnie 30 lat, badacze wiedzieli, że cukier nie powoduje wielkich skoków energii u dzieci. Podwójnie ślepe testy są niezbite – jeśli dzieci są nadpobudliwe, to powodem nie jest cukier. Przyczyny mogą być różne, najprawdopodobniej jest to błąd konfirmacji, i to, że kiedy dzieci dostają więcej słodyczy (urodziny, Boże narodzenie, święta) i tak już są nadpobudliwe z powodu tych wyjątkowych dni.

Nie myśl, że cukier wpłynie z kolei jakoś inaczej na ciebie jeśli nie jesteś hiperaktywnym dzieckiem ;)Jedno z badań porównało lekką aktywność fizyczną ze spożywaniem cukru aby sprawdzić które bardziej stymuluje organizm. Żwawy spacer wygrywał za każdym razem. Osoby spożywające cukier zgłosiły początkowe niskie skoki energii, lecz następnie czuły one senność i wyraźniejsze braki energii.Te wyniki zostały potwierdzone przez eksperyment porównujący słodkie napoje, napoje słodzone aspartamem i zwykłą wodę. Osoby pijące napoje z cukrem doświadczały senności zaledwie po pół godziny od spożycia.
Tak więc cukier nie obudzi cię i nie sprawi, że będziesz pełen energii.

 

Czy cukier pomoże ci zasnąć?

 

Oreksyna, zwana również hipokretyną, jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w mózgu. Reguluje pobudzenie, czuwanie i apetyt.Oreksyna ma kluczowy wpływ na sen i czujność. Podsumowując znaczenie oreksyny – osoby cierpiące na najczęstszą odmianę narkolepsji mają braki właśnie tego hormonu.

Współzależność oreksyny i snu polega właściwie na tym:

  • wysoki poziom oreksyny – czujność
  • niski poziom oreksyny – senność

 

I tutaj wkracza cukier

Badania wykazują, że wysokie ilości glukozy w krwioobiegu są wystarczające aby stłumić aktywność oreksynę w mózgu. Już wiemy, że spożywanie cukru to łatwy i szybki sposób na zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Spowolniona lub zatrzymana aktywność oreksyny dzięki cukrowi powoduje senność.
 

Słodkich snów

Czy wieczorna herbata bezkofeinowa powinna być bez cukru? Nie.
Jeśli chcesz dodać łyżeczkę cukru do herbaty rumiankowej, zrób to. Może być tak, że właśnie ta łyżeczka cukru pomoże ci zasnąć.
To samo tyczy się poranków. Jeśli masz gorszy dzień i nie możesz się obudzić po śniadaniu, unikaj słodzonych napoi, płatków i słodyczy. To może kłócić się z twoją intuicją, w której zakorzenił się cukrowy mit ale teraz już wiesz, że cukier nie stymuluje – cukier powoduje senność.

 

[oo

Podziel się tym postem