Uprzedzenia płciowe i rasowe mogą zostać ‘wymazane’ podczas snu?

 

Odgrywanie sygnałów dźwiękowych w trakcie snu częściowo ‘oduczyło’ uprzedzeń. Ponadto, wyniki wskazują na to, że przy użyciu owej techniki istnieje szansa na permanentne zmiany zachowań.

Naukowcy sugerują, że głęboko zakorzenione uprzedzenia do płci bądź rasy mogą zostać wymazane podczas krótkiej drzemki.

Odkrycia wydają się potwierdzać tezę, że poprzez sen można uzyskać unikalny dostęp do zmian fundamentalnych przekonań – nawet tych, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy.

 Proste odgrywanie dźwięków w trakcie snu grupy testowej oduczyło jednostek uprzedzeń. Efekt pozostał na przynajmniej tydzień.

 Xiaoqing Hu, główny prowadzący badania, powiedział, że jasny wynik badań był aż zaskakujący. „Nie spodziewano się, że krótka tymczasowa interwencja może być na tyle silna, aby efekt trwał w dłuższym czasie.”

 Badanie skupiło się na ukrytych uprzedzeniach, które największy wpływ mają na to, jakie relacje tworzymy z innymi ludźmi. Project Implicit, długotrwały projekt online prowadzony przez psychologóg z Harwardu, wykazał, że 80% osób jest uprzedzona do osób starszych, lub częściej preferują ludzi z białym kolorem skóry.

d

Inne badanie odkryło, że owe uprzedzenia mogą mieć silne konsekwencje – w grze komputerowej, gdzie podana jest instrukcje aby strzelać do osób, które są uzbrojone, gracze częściej strzelali do nieuzbrojonych celów o czarnym kolorze skóry. Kolejne badanie potwierdziło tezę, że profesorowie akademiccy chętniej podpisywali się pod listami rekomendacyjnymi u absolwentów płci męskiej. A to potencjalnie zmniejsza szanse na zatrudnienie absolwentek.

d

„Uprzedzenia zazwyczaj są mocno zakorzenione” mówi Hu. „Mają swój wpływ mimo, iż nie postępujemy wg złych intencji. Ponadto, często nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ mają na nasze zachowanie.”

Badanie opublikowane w Science, rozpoczęło się dwoma warunkowaniami klasycznymi, aby złagodzić uprzedzenia rasowe i płciowe. W pierwszym warunkowaniu pokazywano uczestnikom twarze kobiet w połączeniu z twierdzeniami matematycznymi lub naukowymi, a w drugim twarze osób czarnoskórych w połączeniu z miłymi słowami.

Podczas badań odgrywane były 2 charakterystyczne dźwięki – jeden kojarzący się z parami płciowymi, drugi rasowymi.

W trakcie eksperymentu uczestnicy odbyli 90 minutową drzemkę, i w momencie kiedy weszli w fazę głębokiego snu, bez ich wiedzy, jeden z dźwięków był odgrywany non stop.

Po warunkowaniu i przed drzemką, ogólny poziom uprzedzeń u uczestników był mniejszy, lecz bez dodatkowych dźwięków podczas snu, poziom uprzedzeń wrócił do bazowego poziomu tuż po drzemce. Jednakże, kiedy uczestnicy biernie słuchali dźwięków w trakcie snu, ich ogólny poziom uprzedzenia spadł o 56% w porównaniu do momentu z przed drzemki. Ogólny poziom został zredukowany o 20% w porównaniu do bazowego poziomu, kiedy sprawdzono uczestników ponownie tydzień później.

Autorzy zdają sobie sprawę, że kolejne testy są niezbędne aby sprawdzić efekty po tygodniu od warunkowania i jak skutecznie te efekty wpływają na zachowanie.

„Wywołanie zmian w ukrytych uprzedzeniach to wyzwanie” mówi Galen Bodenhausen, współautor badania. „Te uprzedzenia wynikają z wieloletniej socjalizacji i wzmacniane są dalej przez media masowe.”

W komentarzu załączonym do badania, Gordon Feld i Jan Born piszą: „Odkrycia wskazują na wiele zastosowań tej metody w celu permanentnej modyfikacji każdego niechcianego zachowania poprzez celowe reaktywowanie pamięci podczas snu.”

Jednakże, ostrzegają, że użycie techniki w przyszłości wymagałoby opracowania dokładnych zasad etycznych. „Sen to stan, którym jednostka nie operuje świadomie i jest podatna na sugestie”, dodają.

Naukowcy wierzą, że owa technika działa, ponieważ wzmacniamy wspomnienia poprzez odgrywanie ich w trakcie snu i przenoszenie w ten sposób informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.  Słuchanie charakterystycznych dźwięków wywołuje ponowne odgrywanie wspomnienia wzmacniając proces nauczania.

Ken Paller, jeden ze współautorów pisze: „Nazywamy to Celową Reaktywacją Pamięci, ponieważ dźwięki które odgrywane są podczas snu wytwarzają relatywnie lepszą pamięć dla informacji odtwarzanej w trakcie snu w porównaniu do informacji nie powiązanej z dźwiękiem.”

Hu twierdzi, że odkrycia umożliwiają ludziom w inny sposób aktywnie walczyć ze swoimi uprzedzeniami. „W prawdziwym życiu ludzie używają różnych technik aby uniknąć wpływu uprzedzeń”, mówi. „Na przykład, brak wskazania płci bądź rasy w aplikacjach na stanowiska pracownicze. Zamiast poprawiać lub unikać wpływu uprzedzeń, my chcemy dotrzeć do źródła – i usunąć same uprzedzenia.”

 

Autorzy sugerują, że podobna strategia mogłaby zostać wykorzystana do minimalizacji niechcianych uprzedzeń socjalnych takich jak palenie czy nawet złe odżywianie się czy zapadanie bez problemu w sen.


o

 

źródło: Theguardian



Podziel się tym postem