Sen może być jednym z najsilniejszych antybiotyków

 

Dokładna rola snu u zwierząt, w tym ludzi, pozostaje nieznana. Gdy byliśmy dziećmi rodzice krzyczeli na nas żebyśmy kładli się spać. Jako dorośli często narzekamy, że nie mamy czasu aby dobrze się wyspać. Pomimo tego dokładna funkcja snu pozostaje nieokreślona. Większość tego, co wiemy o śnie pochodzi z wiedzy o konsekwencjach kiedy snu brakuje lub go po prostu nie ma.

W ostatnim badaniu Prathera i współpracowników, opublikowanym w sierpniowym Sleep, badacze sprawdzali efekty braku snu na zdolności do zwalczania infekcji w naszym organiźmie. Naukowcy zaszczepili popularnego wirusa przeziębienia poprzez podanie kropli do nosa, w których się znajdował, uczestnikom badania. Następnie zbadali wpływ różnej długości snu na podatność organizmu na rozwinięcie przeziębienia. Całkowity sen poszczególnego uczestnika mierzony był przy użyciu urządzenia umieszczonego na nadgarstku, który rozróżniał stan czuwania od stanu snu według algorytmów, które mierzą ruch ciała.

Badacze odkryli, że osoby, które spały mniej niż 5 godzin, były do 4.5 raza bardziej podatne na rozwinięcie wirusa w ich organizmach. Osoby, które spały 5 – 6 godzin były 4.24 raza bardziej podatne w porównaniu do osób które spały dłużej niż 7 godzin. Długość snu jest szczególnie powiązana z podatnością na choroby, oprócz tego wpływ miały pora roku, historia palenia i częstotliwość sytuacji stresowych.

u

Było to pierwsze badanie sprawdzające wpływ długości snu na zdolność ciała do zwalczania infekcji poprzez sam pomiar długości snu. Poprzednie badania tego rodzaju polegały na raportach poszczególnych pacjentów. Jednakże nie jest to pionierskie badanie, gdzie sprawdzano zależność długości snu i skuteczności działania systemu immunologicznego. Odpowiedniej długości sen jest niezbędny po przebyciu szczepień, tak aby reakcja organizmu została poprawnie wykształcona. To znaczy, że krótki sen po szczepieniach może bezpośrednio zmniejszyć efektywność szczepienia. Dalsze badania wpływu snu na system immunologiczny wskazały na zmiany w poszczególnych białych komórkach, które powszechnie odpowiedzialne są za walkę z ciałami obcymi.

Jednym z objawów chorób jest senność. Pewne krążące cytokiny, substancje pobudzające komórki systemu immunologicznego do walki z infekcją, powodują senność. Możliwe, że system immunologiczny informuje mózg aby spać dłużej, co pomoże zwalczyć infekcję.

Podsumowując, dowody posiadane do tej pory sugerują, że krótki sen zwiększa szanse zachorowania i osłabia zdolność organizmu do walki z infekcją. Z drugiej strony, 8 godzinny sen może być jednym z najsilniejszych antybiotyków jakie znamy, który pomoże nam pozostać w zdrowiu.

Nasi rodzice mieli rację.

u

 

źródło: huffingtonpost

Podziel się tym postem