Brak snu wiąże się z otyłością

 

Wedługo jednego z badań, redukcja łącznego czasu snu może częściowo wpływać na rosnące wskaźniki przypadków otyłości.
Badacze z Uniwersytetu w Bristolu odkryli, że zmiany hormonalne spowodowane brakami snu mogą prowadzić do zwiększonego apetytu.

Badanie przeprowadzono na ponad tysiącu ochotników.

Autor raportu dr Shahrad Taheri mówi: „Osoby, które spały krócej niż 8 godzin wykazywały większą skłonność do przybierania na wadze.”

Badanie przeprowadzone w porozumieniu z naukowcami z USA jest jednym z trzech, które dały podobne rezultaty.
Odkryto, że osoby które notorycznie spały po 5 godzin w nocy, miały o 15% większą ilość greliny w organiźmie (hormonu która wzmaga apetyt) w porównaniu do osób które sypiały pełne 8 godzin.

Osoby śpiące krócej niż ogólnie przyjęta norma miały również o 15% mniejszą zawartość leptyny, która tłumi apetyt.
„Te różnice w długości snu mogą bezpośrednio wpłynąć na apetyt, a w społeczeństwach wysokorozwiniętych, gdzie jedzenie jest ogólnie dostępne, pośrednio na otyłość.”

„Ważnym jest aby uświadomić sobie, że otyłość to nie tylko nieestetyczny wygląd.”

 

 

Sen jest ważny


Dr Taheri twierdzi, że jego odkrycie ma swoje zastosowanie również u małych dzieci. Duże braki snu nawet u dwulatków mogą przyczynić się do otyłości już od wczesnych lat życia.

„Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że sen to nie strata czasu. Należy wiedzieć, że ma on znaczny wpływ na nasze zdrowie.”
Rezultaty badania zostały potwierdzone przez kolejny etap eksperymentów przeprowadzonych w Uniwersytecie w Chicago.
W kolejnym etapie potwierdzono odkrycia związane z wahaniami zawartości leptyny i greliny w organizmach osób biorących udział w badaniu. Osoby, które spały przez jedynie 4 godziny w nocy miały zredukowany poziom leptyny o 18%, natomiast zwiększony poziom greliny aż o 28%.

 

Młodzi mężczyźni wykazywali tendencje do spożywania większej ilości słodyczy i pokarmów skrobiowych, kiedy sen był krótszy.
Trzecie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kolumbii wykazało, że osoby które sypiały jedynie 4 godziny były o 73% bardziej narażone na otyłość.

 „Znamy przypadki osób, które były znane z krótkiego snu, przede wszystkich Margaret Thatcher, która była znana z tego że spała jedynie 4 godziny. Oprócz tego Napoleon czy Hitler.”

„Żadna z tych osób nie miała dużych rozmiarów. Lecz z drugiej strony mamy Winstona Churchilla, który drzemał 2 godziny po południu, nie spał zbyt długo w nocy i o nim nie można powiedzieć, że był szczupłym mężczyzną.”

 

 

 

źródło:BBC

Podziel się tym postem