Drogie mamy, oto powód dla którego wasze pociechy nie powinny ścielić łóżek

 

Tytuł brzmi chwytliwie dla każdej mamy a przeciętny 12-latek koniecznie dałby ten artykuł swoim rodzicom do przeczytania. Sam artykuł jednakże został poparty w sposób naukowy.

Jeżeli ścielisz łóżko od razu po przebudzeniu, wszelkie roztocza zostaną uwięzione pod naciągniętym prześcieradłem a tam będą rozwijać się żerując na martwym naskórku i pocie, co może skutkować rozwinięciem astmy lub alergii. Niepościelone łóżko natomiast eksponuje mikroorganizmy na działanie świeżego powietrza i światła co pomaga odwodnić je i zabić.

Dr Stephen Pretlove z Kingston University School of Architecture podaje proste wytłumaczenie. Jeżeli ścielisz łóżko, szczególnie tuż po przebudzeniu, więzisz pod kołdrą rozgrzany materiał, komórki skórne a przede wszystkim pot. Pozostawienie łóżka takim, z jakiego wyszliśmy umożliwia doprowadzenie powietrza i światła, wysuszając pościel i pozbywając się roztoczy.

Kiedy śpimy, pocimy się. Średnio wypacamy do litra płynów w ciągu całej nocy. To stwarza idealne warunki dla rozwoju roztoczy.
Powód dla którego podajemy takie wskazówki? Kontrola ilości roztoczy, które żyją w twoim łóżku.

Naukowcy szacują, że w łóżku przeciętnej osoby może żyć nawet 1.5 miliona roztoczy, żywiących się starym naskórkiem.
Nie tyle chodzi o ich istnienie, a raczej o to co pozostawiają po sobie i jak wpływa to na ludzi. Ich odchody powodują alergie na kurz i mogą doprowadzić do rozwinięcia astmy.

Carolyn Forte, dyrektor Good Housecleaning Institute, mówi, że nie ścielenie łóżka może nie mieć aż takiego wpływu na ilość roztoczy. Z drugiej strony natomiast poleca nieścielenie łóżka żeby umożliwić pościeli wyschnięcie po całej nocy.
Kiedy śpimy w nocy – pocimy się a naskórek ściera się i pozostaje w pościeli. To istna uczta dla roztoczy w naszych łóżkach.

 y
 

Jeżeli twoje łóżko ścielone jest natychmiast po przebudzeniu, cały martwy naskórek, wilgoć pochodząca z potu i roztocza pozostają uwięzione pod kołdrą aż do wieczora.

Forte mówi, że ścielenie łóżka dopiero po śniadaniu i umyciu się to dobry nawyk. Ponadto, pierz swoją pościel najrzadziej raz na 2 tygodnie – nie zapominaj o zmienianiu poszewek na poduszkach raz w tygodniu!

Jeżeli jednak nie pościelisz łóżka w ogóle – roztocza, wilgoć i martwy naskórek pozostaną wystawione na działanie światła i świeżego powietrza.

„Wiemy, że roztocza mogą przetrwać pobierając wodę z atmosfery przy użyciu małych gruczołów umieszczonych na ich ciele” mówi dr Stephen Pretlove.

„Coś tak prostego jak nie ścielenie łóżka w ciągu dnia pomoże usunąć wilgoć z pościeli i materaca a ewentualnie roztocza odwodnią się i umrą” dodaje.

A więc tak, eksperci zalecają nieścielenie łóżka przez cały dzień – pozostaw sobie ten obowiązek na wieczór.

Po całym dniu większość roztoczy umrze, co sprawi, że lepiej będzie wam się oddychało a wy będziecie mieli solidną wymówkę aby nie ścielić łóżka.

f

 

źródło: themindunleashed

Podziel się tym postem