Spanie na boku jest zdrowe dla twojego mózgu
Pozycja w której sypiasz może mieć większy wpływ na twój organizm niż jedynie na twoją postawę ciała; może mieć wpływ również na zdrowy umysł. Nowe badanie sugeruje, że może mieć to związek z tym jak mózg usuwa pozostałe substancje chemiczne a niektóre pozycje mogą temu bardziej sprzyjać.
Badacze odkryli, że spanie na boku w porównaniu do spania na brzuchu lub plecach wspomaga usuwanie odpadków przez mózg. „To interesujące, że pozycja boczna jest w tym momencie najbardziej powszechna wśród ludzi i większości zwierząt – nawet tych dzikich – i wydaje się, że rozwinęliśmy taki nawyk aby skuteczniej usuwać chemiczne pozostałości po procesach metabolicznych, które gromadzą się w mózgu gdy nie śpimy” wyjaśnia Maiken Nedergaard z University of Rochester w Nowym Jorku.
Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny z kontrastem, gdzie używany jest specjalny związek chemiczny wzmacniający widoczność struktur wewnętrznych aby dokładnie zobrazować układ glimfatyczny w mózgu. To jest system, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy, znajdujący się w mózgu, filtruje go i wymienia się z płynem tkankowym, który możemy zobaczyć w każdej komórce ciała. To pozwala usuwać pozostałości metaboliczne które gromadzą się w mózgu, takie jak beta-amyloid czy białka tau, które często kojarzone są z rozwojem chorób Alzheimera lub Parkinsona.
Wiemy, że proces usuwania szkodliwych substancji ma miejsce podczas snu, co potwierdzono badaniami klinicznymi. Sen rozpoczyna usuwanie beta-amyloidu z mózgu, lecz kolejne badanie wskazało na to, że skuteczność usuwania zależna jest od pozycji w której śpimy. Grupa naukowców poddała szczury narkozie i na ich organizmach sprawdzili, jak skutecznie działa układ glimfatyczny w każdej z trzech pozycji: na boku (którymkolwiek), na brzuchu i na plecach.
„Analiza wykazała, że transport glimfatyczny był najbardziej efektywny w pozycji bocznej, w porównaniu do pozycji pronującej i supinującej” wyjaśnia dr Helene Benveniste. „Dzięki temu odkryciu, sugerujemy że w procedurach obrazowania diagnostycznego powinno brać się pod uwagę pozycję ciała i jakość snu.”
To ciekawe, że wiele ssaków naturalnie preferuje sen w pozycji bocznej, od kotów po psy a nawet słonie. Autorzy zastrzegają jednak, że u dzikich zwierząt duży wpływ na zachowanie podczas snu ma element przetrwania, co może je odrózniać od ludzi i pozostałych zwierząt. Badanie do tej pory przeprowadzono jedynie na szczurach i nie ma dokładnych informacji czy identycznych wyników można spodziewać się u ludzi lecz biorąc pod uwagę naturalną tendencję do snu w pozycji bocznej, cały pomysł nie koniecznie musi brzmieć szalenie.
„Wiele rodzajów demencji wiąże się z problemami ze snem, wliczając w to kłopoty z zasypianiem” podsumowuje Nedergaard. „Coraz częściej uznaje się, że te problemy mogą przyspieszyć stopniową utratę pamięci w chorobie Alzheimera. Nasze odkrycie wnosi nieco dodatkowych informacji w tej kwestii, mianowicie ważnym jest, w jakiej pozycji śpicie.”
źródło: Iflscience