Co powoduje lunatykowanie?

 

Budzisz się i widzisz porozrzucane czipsy w kuchni a swojego laptopa znajdujesz w koszu na pranie. Dzieciaki sąsiadów zrobiły Ci kawał w nocy albo mamy do czynienia z lunatykiem na wolności.
  

Lunatykuj tędy

Lunatykowanie to rodzaj parasomni, innymi słowy zaburzeń snu. Około 30 procent Amerykan lunatykowało przynajmniej raz w ciągu życia i około 4 procent lunatykowało raz lub więcej w ciągu ostatniego roku. Poza spacerowaniem i spaniem w tym samym czasie, odnotowano inne oznaki lunatykowania, np.: otwieranie oczu bez świadomości, wymawianie słów bez większego sensu. Podczas gdy niektórzy jedynie przechadzają się po domu, istnieją przypadki, kiedy lunatyk prowadził pojazd!
Większość przypadków lunatykowania trwa krócej niż 10 minut, i nawet kiedy lunatycy mamroczą coś o wróżkach, bardzo rzadko pamiętają to po przebudzeniu się. Większość lunatyków to dzieci, lecz nadal istnieje duża grupa dorosłych osób, która chętnie przechadza się po swoich domach w trakcie snu. Jedno z ostatnich badań sugeruje, że Amerykanie częściej padają ofiarą lunatyzmu teraz niż 40 lat temu. Dzieje się tak prawdopodobnie, ponieważ obecnie znacznie częściej przyjmowane są leki przeciwdepresyjne i właśnie niektóre z nich mogą ubocznie skutkować lunatyzmem. Warto wspomnieć także, że osoby cierpiące na depresję, same z siebie częściej lunatykują bez ingerencji medykamentów.

u

Inne czynniki wpływające na pojawienie się lunatyzmu u osób to np.: alkohol, stres i nieregularne pory snu. Ponadto, cześciowe blokowanie działania kwasu γ-aminomasłowego (powodującego unieruchomienie w trakcie snu) może wpływać na pojawienie się lunatyzmu.

Jeżeli jesteś naocznym świadkiem lunatyzmu powszechna wiedza mówi, że taką osobę powinno się pokierować z powrotem do łóżka zamiast nagle wybudzać. Statystycznie tylko 2% lunatyków jest wściekłych po przebudzeniu, więc szanse są po twojej stronie jeśli przypadkowo obudzisz swojego lunatykującego przyjaciela.

Plan działania

 W zależności od tego jak intensywne jest lunatykowanie, istnieją różne strategie walki. Jeżeli owe przypadki są rezultatem innych medycznych przypadłości, jak np. zaburzeń oddychania podczas snu, ważnym jest aby najpierw uporać się z prowodyrami. Niektórzy lunatycy czerpią korzyści z psychoterapii, która pomaga im rozwiązać problemy ze stresem, który powoduje zaburzenia snu. Inne terapie to np. przewidywanie budzenia lub budzenie pacjenta kilka nocy pod rząd w czasie, kiedy zazwyczaj lunatykuje. (Brzmi nieźle, prawda?)

Jeżeli lunatykowanie robi się dokuczliwe powinieneś udać się do lekarza po radę albo zmienić materac na lepszy :)

f

źródło:Greatist


Podziel się tym postem