Kiwi Super owoc na sen

 

Kiwi to regularna pozycja w składzie owocowej sałatki.

Czy w twojej misce na owoce znajduje się kiwi? Owoce są pełne witaminy C oraz przeciwutleniaczy, co pomaga usprawnić funkcjonowanie systemu immunologicznego i polepszyć ochronę i odbudowę komórek. Badania wskazują na to, że bogate w potas owoce kiwi są potencjalnym lekarstwem na dolegliwości serca i problemy z oddychaniem, szczególnie u dzieci. Tak więc nic dziwnego, że kiwi znajduje się naliście „super-owoców”, czyli takich które wręcz kipią od wartości odżywczych i wzmacniających nasz organizm.                                                                                                            

Najnowsze badania sugerują, że jedzenie kiwi może mieć znaczący wpływ na jakość snu.

Naukowcy z tajwańskiego Uniwersytetu Medycznego w Taipei badali wpływ spożywania owoców na sen. Odkryli, że spożywanie kiwi codziennie było połączone z pokaźną poprawą długości i jakości snu. W badaniu wzięło udział  24 ochotników: 22 kobiety i 2 mężczyzn w wieku 20 – 55 lat. Wszyscy doświadczali słabej jakości bądź długości snu. Przez okres 4 tygodni ochotnicy zjadali 2 owoce na godzinę przed położeniem się do snu. Badacze zbierali informacje od ochotników przez cały okres badań, notując wszystko w dziennikach snu, standardowych kwestionariuszach nt. jakości snu i poprzez specjalne zegarki naręczne, które mierzyły jakość i długość snu.

Po 4 tygodniach badań, naukowcy odkryli, że jedzenie owoców kiwi miało znaczący wpływ na:
 

  • Ludzie zasypiali  szybciej.
  • Ilość czasu potrzebna do zaśnięcia zmniejszyła się o 35.4%.
  • Badani spali o wiele mocniej.
  • Łączny czas periodycznych przebudzeń w trakcie snu zmalał o 28.9%.
  • Poprawiła się jakość snu.
  • Liczba punktów w standardowym kwestionariuszu nt. jakości snu (gdzie mniej oznacza lepiej) obniżyła się o 28.9%.
  • Efektywność snu (miara spędzonego czasu śpiąc wobec łącznego czasu spędzonego w łóżku) poprawiła się o 42.4%.
  • Ludzie spali ogólnie dłużej. Łączny czas snu pośród uczestników wzrósł o 13.4%.


Zaprezentowane dane pokazują znaczną różnicę w jakości, długości i efektywności snu.

To bardzo intrygujący start ale powinniśmy zagłębić się dalej i poznać dodatkowe właściwości kiwi.


Co stoi za tym, że kiwi ma tak niesłychanie pozytywny wpływ na sen?

Jest kilka właściwości tego owocu, które czynią z niego takiego promotora snu, mianowicie: wysoka zawartość antyoksydantów i serotoniny.
Oprócz znanych nam pozytywnych właściwości antyoksydantów, okazuje się że mają one wpływ również na poprawę snu. Związek pomiędzy pożywieniem zawierającym antyoksydanty a snem dopiero zaczynamy rozumieć. Badanie ustaliło podstawową relację snu i ilości antyoksydantów w naszym ciele. Eksperymenty pokazują, że słabej jakości sen wiąże się z obniżoną ilością antyoksydantów, natomiast regenerujący sen pomaga przywrócić wyższą ilości antyoksydantów. Ale co z samą poprawą snu? W przyszłości powinniśmy zobaczyć wyniki kolejnych badań na temat roli antyoksydantów i pokarmów bogatych w antyoksydanty w polepszaniu snu. Ostatnio omówione badanie jasno wskazuje rolę kiwi i innych bogatych w antyoksydanty produktów w leczeniu problemów ze snem.

Pomijając fakt, że kiwi jest bardzo silnym antyoksydantem, zawiera ono również duże ilości serotoniny (hormonu szczęścia). Hormon, który funkcjonuje również jako neuroprzekaźnik, serotonina bierze udział w wielu procesach fizjologicznych: reguluje funkcje trawienne i sercowo-naczyniowe, wspomaga proces uczenia się, pamięć, wpływa na samopoczucie i apetyt. Niedobór serotoniny od dawna wiązany był z depresją i niskimi stanami samopoczucia. Relacja serotoniny i depresji nigdy nie została całkowicie zbadana a dokładna rola hormonu podczas depresji i innych zaburzeń nastroju jest nadal przedmiotem dyskusji wśród naukowców. Serotonina jest również niezbędna dla snu. Serotonina w organiźmie ma wpływ na kilka aspektów snu, między innymi na inicjację  i utrzymanie stanu uśpienia w nocy. Hormon jest odpowiedzialny za ruchy podczas faz snu, w tym również czas spędzony w najgłębszej fazie – wolnofalowej. Serotonina również wspomaga wybudzanie się ze snu. Badania pokazują, że manipulacja poziomem serotoniny może mieć negatywny bądź pozytywny wpływ na sen. Serotonina wydaje się współpracować z melatoniną, innym hormonem kluczowym dla snu, w celu regulacji 24-godzinnego cyklu dobowego organizmu a także funkcji fizjologicznych. Badania wykazały, że stymulacja poziomu serotoniny może zwiększyć również poziom melatoniny. Obecność relatywnie dużej ilości serotniny w kiwi może mieć wpływ na polepszenie ogólnej jakości snu.

Jednakże kiwi to nie jedyny pokarm wspomagający sen!

Jest szereg innych pokarmów, które mogą wspomóc sen. Posiłki bogate w magnez i potas pomagają odprężyć się. Są to między innymi ciemnolistne warzywa, banany, orzechy, nasiona, cytrusy, pomidory i produkty pełnoziarniste. Pokarmy bogate w wapń wpływają na wyższą zawartość melatoniny w organiźmie. Oprócz produktów mlecznych, soi, orzechów i nasion, produkty pełnoziarniste są świetnym źródłem wapnia.  

Więc, czy powinieneś zakupić dzisiaj worek kiwi na podwieczorek?

Jeden eksperyment nie odpowie wyczerpująco na to pytanie. Musimy poczekać na kolejne badania aby móc potwierdzić i pogłębić wiedzę z osiągnietych do tej pory wyników. Mając już tą wiedzę, nie jest pytaniem czy bogata w witaminy, niskotłuszczowa, niskocukrowa dieta jest korzystna dla snu ;)  A możliwość czerpania wszystkich korzyści z niektórych pokarmów, takich jak kiwi – naturalnych, tanich, niefarmakologicznych jako bezpośredniego lekarstwa na sen jest bardzo intrygujące i na pewno warte dalszych badań.

Słodkich snów,

SENSIT

k


Podziel się tym postem