10 nawyków przed snem stosowanych przez najzdrowsze osoby

 

Chcesz osiągnąć stan nieskazitelnego zdrowia? Osiągnij go poprzez sen!

 Zdrowe osoby wiedzą, że dobry sen to kluczowy element utrzymania zdrowia, w związku z czym nadają mu wyższy priorytet. Poniżej podajemy kilka sztuczek pomagających zasnąć, skutecznie odpocząć i z energią zacząć nowy dzień.

d

1. Prysznic.

 Temperatura ciała to bardzo ważny wskaźnik w regulacji snu według naukowców. Prysznic nocną porą pomaga zasnąć, w skrócie. Ciepła woda posiada efekt „spowolnienia”, który pomaga zrelaksować się w momencie gdy kładziemy się do łóżka. Dodatkowo poprawie ulega jakość snu.

u

2. Medytacja.

 Uspokój swój umysł chwilą medytacji. Owa praktyka posiada szereg zdrowotnych właściwości, m.in. wspiera zdrowy sen.

x

3. Dziennik.

 Masz kłopoty z zasypianiem? Napisz o tym. Jedno z badań udowadnia, że pisanie o rzeczach które wpływają na ciebie negatywnie może pomóc oczyścić z nich umysł. Ale nie tylko to, pisanie samo w sobie posiada właściwości polepszające skuteczność umysłu. Eksperci polecają pisanie jako sposób na lepszy sen.

d

4. Pij wodę.

 Alkohol nie sprzyja zdrowemu wypoczynkowi podczas snu. Mimo, iż kilka kieliszków może pomóc ci zasnąć, to na dłuższą metę alkohol zakłóca sen w ciągu nocy. Spróbuj zamienić kieliszek wina na kieliszek wody. Obudzisz się mniej odwodniony i bardziej wyspany.

y

5. Szczotkuj zęby.

 Amerykański związek stomatologiczny (ADA) rekomenduje szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Jeśli nie będziecie tego przestrzegać, na zębach może pojawić się kamień i bakterie co z kolei spowoduje przykry zapach z ust a zdrowie jamy ustnej pozostanie pod znakiem zapytania.

d

6. Ćwicz.

Wypoć się trochę przed snem. Ruch pomaga nie tylko w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego ale także może wpływać pozytywnie na sam sen, według ostatnich badań.

d

7. Odłóż elektronikę.

Ekrany mają zakaz wstępu do sypialni. To, co może wydawać się niewinnym wieczornym nawykiem, tak naprawdę wpływa szczególnie negatywnie na sen. Badania potwierdzają, że niebieskie światło emitowane z ekranów telefonów, laptopów, telewizorów może zakłócać fazy snu. Nawet kilka minut na facebooku może być szkodliwe. Jeżeli polegasz na swoim urządzeniu jako budziku, postaraj się zakupić tradycyjny zegar z budzikiem tak aby urządzenie pozostało poza sypialnią.

d

8. Jedz mądrze.

Stara zasada mówi, że jedzenie przed snem wpływa na nas niekorzystnie. Ale tak naprawdę chodzi o to co jemy. Niektóre pokarmy są w stanie pomóc w regulacji cukru we krwi, w wyniku czego pomóc nam zasnąć. Masz nocny apetyt? Spróbuj kiwi. Według jednego z badań, kiwi poprawia jakość snu.

d

9. Znajdź miejsce dla swojego zwierzaka.

Eksperci ostrzegają przed pozwalaniem zwierzakom spać w naszych łóżkach ponieważ może to zakłócać sen, lecz jedno z najnowszych badań pokazuje sytuację dokładnie odwrotną. Wszystko zależy od tego jaki jest twój sen. Jeżeli wykazujesz tendencję do łatwego wybudzania się, najlepiej byłoby trzymać swojego pupila nieco dalej od łóżka. Chodzi o to, żeby łóżko było oazą snu.

d

10. Zasypiaj o rozsądnej godzinie.

National Sleep Foundation rekomenduje sen o długości 7 – 9 godzin, tak więc to, o której godzinie położysz się spać ma znaczenie. Jeżeli chcesz być wyspanym następnego dnia, postaraj się położyć o takiej godzinie, aby przespać minimum 7 godzin.


 

d

 

 

źródło:huffingtonpost

Podziel się tym postem