Osoby śpiące po lewej stronie łóżka są szczęśliwsze

 

Spanie po prawej stronie łóżka sprawia, że jesteśmy w złym humorze?

 Takie jest podsumowanie jednego z niedawnych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. W innym badaniu natomiast, naukowcy i psycholodzy dokładnie zbadali powiązanie pomiędzy pozycjami podczas snu a cechami osobowości i komunikacją niewerbalną.

c

Lepiej jest spać po lewej stronie jeżeli chcemy dobrze zacząć nasz dzień, wynika z ankiety przeprowadzonej 23. listopada 2015 przez firmę produkującą łóżka Sealy UK. Ankietę przeprowadzono na 1000 ochotnikach z całego kraju, a jednym z pytań było m.in. „jaki wpływ mają nawyki związane ze snem na nasze samopoczucie, karierę i ogólne szczęście”.

Badanie pokazało, że osoby śpiące zazwyczaj po lewej stronie łóżka były bardziej skłonne do lubienia swojej pracy czy posiadania większego grona przyjaciół, częściej budziły się wyspane a także miały ogólnie lepsze samopoczucie.
Z drugiej strony, osoby śpiące po prawej stronie częściej wybierały własną działalność, rzadziej budziły się w dobrym nastroju i cechował je pesymizm a także częściej nie lubiły swojej pracy.

Powiązanie preferencji wyboru pozycji podczas snu i kondycji związku było zawsze ciekawym tematem dla badaczy i psychologów.

Jednym z nich jest Richard Wiseman, psycholog z University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, który zbadał pozycje spania u ponad 1000 osób. Naukowiec zaprezentował wyniki swoich badań na festiwalu nauki w Edynburgu w 2014 roku. Wykazał wtedy zależność pomiędzy jakością związku a kontaktem fizycznym podczas snu.

g

Z osób biorących w jego badaniu, 86.5% ochotników która utrzymywała dystans nie większy niż 2.5cm od swojego partnera, była w udanym związku.

chris Idzikowski, brytyjski badacz, specjalista od snu i autor „Learn to Sleep Well” twierdzi, że 15% populacji która śpi w pozycji prostej na plecach (w pozycji tzw. kłody), posiada racjonalną, swobodną i nieskrępowaną osobowość.

13% populacji, która śpi w tzw. pozycji zachłannej, uważana jest za osoby o skomplikowanej osobowości – przyjazne ale cyniczne.

Osoby śpiące w pozycji żołnierza, na plecach (ok. 8% populacji) są powściągliwe, lojalne i szczere.

Badacz uważa, że 7% ludzi, która śpi na brzuchu z głową przekręconą w bok to wielcy marzyciele, delikatne osobowości ale przechwalające się.

Na końcu mamy tzw. pozycję płodu która jest najczęstsza (41% populacji, głównie kobiety) i jest kojarzona z osobami wrażliwymi, emocjonalnymi, obawiającymi się skrzywdzenia.

 

g

Podziel się tym postem