Czy dobrze dobrany materac może odmienić twoje życie?

 

Prawdopodobnie już wiecie, że jedną trzecią naszego życia spędzamy śpiąc. „Materac jest bardzo ważny, ponieważ to jedyna rzecz, która jest tak blisko nas przez cały ten czas” mówi dr Neil Kline, badacz i reprezentant American Sleep Association. „W ciągu dnia jesteśmy w stanie świadomie dobrać wygodną dla nas pozycję, lecz niestety w nocy nie. Jesteśmy zależni od naszych materacy” twierdzi Bart Haex, profesor biomechaniki z Uniwersytetu Leuven w Belgii, autor Back and Bed: Ergonomic Aspects of Sleeping. Oto podstawowe informacje dla was, abyście mogli mieć najlepszy sen w waszym życiu.

Dlaczego materac jest tak istotny

 Łatwo to ujmując, „niekomfortowy materac negatywnie wpływa na sen” mówi Kline. A my wiemy już, że niskiej jakości sen ma znaczny wpływ na organizm. Jeżeli budzisz się w nocy spocony, z obolałą szyją lub ramionami to prawdopodobnie materac jest winowajcą.
Utrzymywanie kręgosłupa w prostej pozycji pomaga zredukować ból mięśni i stawów, mówi Adam Tishman, współzałożyciel Helix Sleep, firmy produkującej materace. Ponadto, materac pełni rolę w regulacji cieplnej organizmu, ponieważ przepływ powietrza jest stłumiony podczas snu. Tak więc rodzaj materiałlu użytego do produkcji materaca również ma znaczenie.
„Nasza termoregulacja jest mniej skuteczna podczas fazy REM” mówi Kline, a więc rola otoczenia – a szczególności materaca – zwiększa się, w szczególności w trakcie trwania owej fazy. Oprócz tego, jeżeli materac nie jest dobrze dopasowany ( to znaczy kręgosłup na nim utrzymuje naturalną pozycję lecz jest przy tym odpowiednio odciążony) to prawdopodobnie spędzisz nawet do 49% czasu mniej w fazie REM (najgłębszej, regenerującej fazie snu).

d

Jak ocenić aktualną sytuację

 Po pierwsze, pomyśl o tym kiedy kupiłeś swoje łóżko. Jeżeli minęło około 12 lat, twój materac prawdopodobnie już zaczął tracić formę, mówi dr Kline. Na dodatek, jeżeli twój materac posiada sprężyny, nawet małe zużycie może mieć duży wpływ na zdrowie, tak więc wymiana może być zalecana jeszcze prędzej. Jeśli twój materac posiada 60 sprężyn na całej długości i tylko 3 – 4 są zepsute, ciężko jest wyrównać pozycję ciała. Jednakże materace piankowe są nieco lepiej na to przygotowane i dzięki swojej budowie skuteczniej dopasowują się do nacisku ciała, czy to leżąc nieruchomo czy też zmieniając pozycje w ciągu snu.
Połóż się na swoim łóżku i skup się na tym, jak się czujesz. Czy łóżko przypomina drewniany blat? Haex twierdzi, że jeżeli materac wydaje się twardy to prawdopodobnie wsparcie otrzymują jedynie ramiona i lędźwie, pozostawiając pozostały odcinek kręgosłupa bez podparcia. „Z drugiej strony, jeśli jest za miękki to przypomina to spanie w hamaku”, dodaje. A mimo, iż to mogłoby wydawać się całkiem przyjemne to jednak zerowy punkt podparcia kręgosłupa spowoduje bardzo niezdrowy sen. Za miękkie, za twarde –obie opcje mogą prowadzić do braku wypoczynku i przerywania snu, a to z kolei może oznaczać porę na kupno nowego materaca.

Wskazówki

1. Uwzględnij ulubioną pozycję. Określ w jakiej pozycji śpisz najczęściej. Osoby śpiące na brzuchu potrzebują lepszego wsparcia dla pleców, w przeciwieństwie do osób śpiących na plecach czy na boku. Z kolei dla tych, którzy śpią na boku zaleca się unikanie materacy wybitnie twardych, ponieważ ich ciała na takich materacach wykazują naturalną skłonność do przybierania pozycji pronującej.
2. Weź pod uwagę temperaturę. Powinieneś zwrócić uwagę na to, czy jesteś osobą, która „grzeje się” w nocy. Jeśli tak – unikaj materacy lateksowych, które zatrzymują dużo ciepła. Materace sprężynowe i piankowe z kolei umożliwiają najlepszy przepływ powietrza. „Dobre podparcie dla kręgosłupa może być uzyskane za pomocą każdego materiału” mówi Haex. „Wybór materiału powinien być skorelowany z potliwością danej osoby”.
5. Śpij dobrze. Zawsze kładź się spać w tym, w czym jest ci dobrze. W wygodnym ubraniu i na odpowiednim materacu zapewniasz sobie najlepszy sen. „Jeśli śpisz na dobrym materacu, zobaczysz że wybudzasz się znacznie rzadziej” mówi Haex. „Definitywnie istnieje związek pomiędzy wsparciem oferowanym przez wysokiej jakości materac a zdrowym snem.”

f

 

Podziel się tym postem