Najczęstsze pozycje podczas snu i ich wpływ na zdrowie
Pisanie o pozycjach w których śpimy może wydawać się z początku bezcelowe lecz są one znacznie bardziej istotne niż generalnie się uważa. Wiele osób myśli, że wystarczy położyć się spać obojętnie jak, a następnie magia sama się dzieje. Nie myślimy o tym jak śpimy ponieważ robimy to od zawsze i stało się to automatyczne.
Prawda jest taka, że pozycja w której śpisz ma ogromny wpływ na twoje zdrowie.
Jeżeli śpisz w pozycji, która upośledza zdolność do regeneracji twojego organizmu to nie będzie miało znaczenia jak długo śpisz – nadal będziesz się czuć zmęczonym.
Jednym z najważniejszych aspektów pozycji, w której śpisz jest utrzymywanie kręgosłupa w formie prostej. Każdy dobry kręgarz powie ci, że pień mózgu znajdujący się w kręgosłupie, łączy się z każdym większym organem w ciele. Jeśli kręgosłup jego nienaturalnie wygięty i pewne informacje nie docierają do mózgu na czas, może to prowadzić do chronicznych i katastroficznych problemów ze zdrowiem. Niektórych z nich można się pozbyć poprzez zmianę pozycji w której śpisz.
Istnieje wiele możliwych wariacji lecz my podajemy tylko podstawowe. Opiszemy to w bardzo łatwy sposób – skupimy się na pozycji na plecach, brzuchu i boku.
1. Plecy
Wielu ekspertów powie ci, że idealną pozycją jest pozycja na plecach. Istnieje kilka powodów, które za tym stoją. Po pierwsze, twój kręgosłup znajduje się w optymalnej pozycji. Zmniejszone jest ryzyko podrażnień żołądka, np. refluksu. Dla osób z problemami ze skórą – pozycja na plecach umożliwia lepsze oddychanie skóry twarzy co skutkuje m.in. późniejszymi zmarszczkami niż zwykle.
Minusem tej pozycji jest zwiększone ryzyko chrapania i bezdechu sennego. Dzieje się tak, ponieważ grawitacja w tej pozycji powoduje opadnięcie języka bliżej dróg oddechowych, co utrudnia normalne oddychanie. Kolejnym powodem jest ogólne osłabienie gardła, które jest podrażnione w momencie leżenia na plecach. Skutkuje to zamykaniem się gardła podczas snu. Osoby z nadwagą mogą mieć dodatkowe problemy z oddychaniem z powodu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej gromadzącej się wokół gardła. Zmniejszenie wagi ciała i wykorzystanie innej pozycji w trakcie snu może pomóc z oddychaniem.
2. Brzuch
Spanie na brzuchu zawsze brzmiało synonimicznie ze spaniem jak niemowlę. Kładzenie niemowląt w ostatnich latach jest tematem wielu debat. Specjalista od rozwoju dzieci dr Václav Vojta twierdzi, że sen na brzuchu jest kluczowy dla naszego rozwoju. Przez 50 lat badań dr Vojta doszedł do wniosku, że na naszym ciele istnieją punkty uciskowe, które „aktywują” układ nerwowy kiedy jeszcze jesteśmy niemowlętami. Owe punkty wysyłają informacje kiedy dzieci leżą na brzuchu i delikatnie poruszają się tak, jak to robią podczas snu.
Niektórzy ludzie adaptują pozycję na brzuchu także w swoim dorosłym życiu, czują się wtedy najbardziej komfortowo. Istnieje wiele plusów i minusów tej pozycji więc jeżeli macie zamiast skupić się na niej, powinniście je znać.
Leżenie na brzuchu z wyprostowanymi nogami i ramionami przy ciele to nie najlepszy pomysł. Jest to niewygodna pozycja dla kręgosłupa ponieważ wymusza nienaturalne jego wygięcie. Dodajmy do tego obróconą o 90 stopni głowę, wciśniętą w poduszkę przez kilka godzin i mamy gotowy przepis na katastrofę. Z drugiej strony, niektóre badania potwierdzają teorię mówiącą, że sen na brzuchu ogranicza chrapanie i zmniejsza występowanie bezdechu sennego.
3. Zwycięska strona
Większość ludzi powie, że preferuje sen w pozycji bocznej i jest ku temu dobry powód. Najbardziej intensywny czas snu i rozwoju miał miejsce kiedy jeszcze byliśmy w łonie matki, skuleni w pozycji embrionalnej. Sen w pozycji bocznej jest całkowicie naturalny i instynktowny a ostatnie badania potwierdzają, że pozwala chronić mózg.
Pozycja na boku może szybko pomóc z chrapaniem i umożliwić lepsze oddychanie podczas snu. Dodatkowo, spanie na lewym boku szczególnie dobrze załagadza występowanie problemów z układem trawiennym.
Minusem tej pozycji jest odrętwienie ramienia i palcy ręki. Spanie zbyt długo na jednej stronie powoduje utrudniony przepływ krwi i funkcjonowanie nerwów. Budząc się rano możesz mieć wrażenie, że twoje ramię jest ścierpnięte. Na szczęście istnieje na to prosta rada: upewnij się, że twoja głowa nie jest zbyt wysoko na poduszkach. Chodzi o to, aby utrzymać naturalną pozycję kręgosłupa, gdzie poduszka jedynie podtrzymuje głowę, zamiast ją podnosić zbyt wysoko.
źródło:www. rodalewellness.com