7 niesamowitych faktów na temat fazy REM

 

Pełna tajemnic i najgłębsza faza snu, podczas której mamy najbardziej kolorowe sny, już od dawna fascynowała naukowców. Została udokumentowana dopiero w 1950 roku i nadano jej nazwę rapid eye movement, w skrócie REM.

W trakcie typowego snu mózg wchodzi i wychodzi z fazy REM średnio raz na 90 – 120 minut i trwa od 10 do 60 minut. Pierwszy cykl jest zazwyczaj najkrótszy w ciągu całej nocy i zaczyna się już po 90 minutach snu.

Tak jak sama nazwa wskazuje, bardzo częste jest to, że oczy gwałtownie poruszają się w trakcie fazy REM. Bicie serca i oddech przyspieszają. Lecz tak naprawdę jeśli chodzi o REM, to jest to znacznie więcej niż małe zmiany fizyczne.

Poniżej znajduje się 7 zaskakujących informacji, które powinniście wiedzieć o REM:

1. Twoje oczy „patrzą” poruszają się kiedy na coś patrzą

 Chodzi o to, że mózg widzi pewne rzeczy a oczy skupiają się na nich i stąd pochodzi ich ruch. Obrazy wytwarzane przez mózg stają się celem skupienia dla wzroku. Innymi słowy patrzysz na obiekty w snach.

„To niesamowicie interesujące… że ruch oczu to inaczej przetwarzanie informacji wizualnych we śnie” mówi psychiatra Michael Czisch z Max Planck Institute of Psychiatry w Niemczech.

f


2. Alkohol i leki wpływają na REM.

 Pomimo iż alkohol często pomaga ludziom zapaść w głębszy sen, nie jest to najzdrowsza metoda pomocy ze snem, co potwierdza jedno z badań z 2013 roku. Autorzy eksperymentu odkryli, że drink lub dwa nie powinny wpłynąć na sam sen, lecz istnieje szansa że skrócą czas trwania fazy REM.

To może wyjaśniać dlaczego nieczujemy się wypoczęci po nocnej imprezie, nawet jeśli długo spaliśmy. Leki takie jak antydepresanty i stymulanty także wpływają na REM zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

g

3. Faza REM jest najważniejsza dla rozwoju mózgu

 REM konwertuje codzienne doświadczenia np.: w długo zapamiętywane wspomnienia, w mózgu dziecka i powoduje ich szybkie wywoływanie, sugeruje badanie opublikowane w Science w czerwcu 2015. Obie kluczowe funkcje mózgu mają zakłócone działanie jeżeli dziecko śpi zbyt krótko.

„Istnieje mnóstwo informacji potwierdzających wpływ snu na wyniki dzieci w szkołach” mówi Marcos Frank, profesor nauk medycznych z Washington State University Spokane. „To może wyjaśniać powiązanie pomiędzy wynikami a snem a także skupiać naszą uwagę na tym, aby dzieci dobrze wysypiały się.”

4. REM może usprawniać zdolność do rozwiązywania problemów.

 Jeżeli potrzebujesz kreatywnego rozwiązania w jakiejś sprawie, spróbuj porządnie przespać się z problemem. Badanie z 2009 roku potwierdza, że REM wpływa na „bezpośrednie wzmocnienie kretywnego myślenia” poprzez stymulację połączeń w mózgu, co pozwala utworzyć nowe, niespowiedzane skojarzenia pomiędzy pozornie niezwiązanymi ze sobą myślami.

„Odkryliśmy, że problemy nad którymi już pracujesz wymagają jedynie pewnej ilości czasu” mówi Sara Mednick, profesor psychiatrii z University of California. „Jednakże dla nowych problemów faza REM jest niezastąpiona.”

u

5. Rzadka choroba może powodować różne zachowania podczas snu

 Zaburzenie zachowania podczas REM objawia się wtedy, gdy poruszamy się gwałtownie w trakcie marzeń sennych. Może to być niebezpieczne dla osoby śpiącej obok, ponieważ sny czasem bywają brutalne: często zachowania to skakanie, krzyk, wymachy kończynami, kopanie, uderzanie pięściami.

6. Faza REM paraliżuje ciało.

 Mięśnie szkieletowe zostają sparaliżowane podczas REM. Zgadza się, nie możemy poruszać się. Naukowcy odkryli, że dwa systemy chemiczne w mózgu współpracują ze sobą w celu wywołania paraliżu REM.

7. Niedobór REM wiąże się z chorobami degenerującymi nerwy.

 Zbyt krótki sen w fazie REM może przyczyniać się w czasie do rozwoju chorób degenerujących układ nerwowy: np. Parkinson i Alzheimer. Naukowcy sugerują, że niskiej jakości sen (w szczególności taki, z krótkimi fazami REM) może wpływać na kumulowanie się toksycznych protein w mózgu, co może uszkodzić pamięć długotrwałą i wywołać Alzheimera.

f


 

źródło:huffingtonpost

Podziel się tym postem