Nie jesteś rannym ptaszkiem? To wina twojego DNA.
Jeśli zawsze masz problemy ze wstawaniem rano na trening przed pracą, nie obwiniaj za to siebie. Jedno z najnowszych badań sugeruje, że skłonność do szybkiego i łatwego wybudzania o poranku jest zapisana w genach.
Badanie opublikowane w Natural Communications wyizolowało 15 miejsc w ludzkim genomie, które są powiązane z tendencją do działania lub jego braku o wczesnych porach dnia.
„W tym badaniu na celu mieliśmy dokładniejszą analizę indywidualnych preferencji co do wstawania o poranku. Zidentyfikowaliśmy genetyczny powiązania ze skłonnością do wyższej aktywności o poranku a także powiązania ze stylem życia i innymi cechami” mówi dr Youna hu, badaczka w 23andMe i jedna z głównych autorek badania.
W jednym z największych badań dotyczących genów, badacze z San Jose State University i prywatna firma zajmująca się badaniami dot. genów 23andMe porównała wyniki wielu poprzednich badań. Po raz pierwszy udowodniono powiązanie pomiędzy zapisanymi informacjami w konkretnych genach a skłonnością bo bycia poranną osobą.
Siedem spośród piętnastu genów wiążących się z „porankowością” wynika z ustawień zegara biologicznego, który polega na wewnętrznym 24-godzinnym trybie pracy/odpoczynku a także polegający na porach dnia. Zegar biologiczny warunkuje fizyczne, fizjologiczne i behawioralne zmiany w ciągu dnia, co sugeruje że ma też istotny wpływ na preferencję co do poranków/wieczorów.
Wyniki badania także pokazały, że pewne cechy idą w parze z byciem rannym ptaszkiem. Jednym z przykładów jest to, że kobiety i dorośli po 60. roku życia mają naturalną skłonność do wyższej aktywności we wczesnych porach dnia.
Bycie poranną osobą również wiąże się z pewnymi pozytywnymi skutkami zdrowotnymi. U takich osób znacznie rzadziej występują przypadki bezsenności lub depresji, ponadto średnie BMI osób działających o poranku jest niższe niż u nocnych marków.
„Nową rzeczą w tym wszystkim jest to, że wykazaliśmy iż zmiany w odpowiednich genach wpływają bezpośrednio na nasze indywidualne preferencje dla poranków lub wieczorów” mówi dr David Hinds, statystyk i badacz w 23andMe. „Badanie także wskazuje na to, że nie wszystkie geny które znamy do tej pory, były kojarzone z wpływem na zegar biologiczny.”
Z drugiej strony badacze mówią otwarcie, że genetyka to tylko jeden z czynników uwarunkowania skłonności do poranków lub wieczorów.
„Nasze geny wpływają na nasze preferencje, wybory, działania. Najnowsze badania i zaawansowana technologia pozwalają wytłumaczyć pewne zachowania” mówi dr Hinds. „Lecz pamiętajmy nadal, że nasze wybory nie są z góry ustalone przez geny.”
źródło: huffingtonpost