10 rzeczy które mogą wpłynąć na twoje sny

 

 

Nasze umysły działają w tajemniczy i fascynujący sposób. Począwszy od reagowania na bodźce zewnętrze po kreowanie podświadomości, wniknięcie w nie pozwoliłoby dotrzeć do ogromnej ilości informacji o naszych upodobaniach, myślach a nawet śnie.

 Poniżej wymieniamy kilka rzeczy które po zinterpretowaniu przez umysł, mogą znacząco wpłynąć na kształt snów.

 

sen na pusty żołądek

1. Spanie z poczuciem głodu

 Dyskomfort zasypiania z poczuciem głodu może wpłynąć nie tylko na niską jakość samego snu. Niski poziom cukru wywołuje w umyśle stan gotowości, co skutkuje częstszym wybudzaniem.
Badania przeprowadzone przez dr J. Catesby Ware pokazały, że głodni pacjenci prawie zawsze śnili o posiłku.
Podsumowując, prawdopodobnie lepiej zapamiętacie swoje sny jeżeli zaśniecie będąc głodnymi lecz wpłynie to także na obniżenie metabolizmu i poziomu energetycznego.


Nagłe wybudzanie się

2. Niespodziewane dźwięki

 „Dźwięki powinny być na tyle ciche, aby nie wybudzać, lecz na tyle głośne aby je dokładnie słyszeć” mówi dr Deirdre Barrett dla Woman’s Day.
Dźwięki z zewnątrz niezwykłe łatwo wnikają w nasze sny. Mimo, że śpimy to nadal nasze umysły odbierają je i interpretują.
Badanie przeprowadzone przez Association for the Study of Dreams pokazuje, że sny, na które wpływ miały dźwięki są znacznie bogatsze od tych, które były pozbawione takiego wpływu. Niektórzy słyszą we śnie dokładnie ten sam dźwięk, co na żywo.

 

suplementy i witaminy a sen

3. Suplementy, wit. B6

 Wielu naukowców twierdzi, że witamina B6 wpływa na wzbogacenie snów.
Mimo, iż nie ma konkretnych dowodów ma poparcie tej teorii, to nadal nasze ciała używają tej witaminy do przetwarzania aminokwasów z pokarmu i tworzenia neuroprzekaźników, które pracują pośrednio nad kształtowaniem snów.
Również mogą wpłynąć na jakość snów i zdolność do zapamiętania ich po wybudzeniu. Niektóre z badań pokazują, że pacjenci którzy doświadczyli bardziej pokręconych, emocjonalnych, sensacyjnych snów przyjęli noc wcześniej witaminę B6.

 

zapachy a sen

4. Nagłe zapachy

 Podobnie jak z dźwiękami, zapachy mogą mieć znaczny wpływ na sny. Mózg „tłumaczy” zapachy na sygnały, które następnie dodaje do podświadomości.
„Marzenia senne to sposób ochrony snu” mówi dr Wayne. „Zamiast obudzić się z powodu jakiegoś zapachu, zostaje on dodany do snu jako stymulant.”
Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Mannheim potwierdziło pozytywny wpływ przyjemnego zapachu na powstawanie pozytywnych snów.
Przykre zapachy takie jak np. siarki czy zepsutego białka może skutkować serią negatywnych snów.

 

Pozycje snu

5. Konkretne pozycje we śnie

 Naukowcy przypuszczają, że konkretne pozycje mają bezpośredni wpływ na to o czym śnimy.
Większość ludzi zasypia na boku. Mniejsza część zasypia na plecach, natomiast pozostałe 11% zasypia na brzuchu.
Co ciekawe, wg. badania opublikowanego na łamach Dreaming, spanie na brzuchu powoduje erotyczne zabarwienie snów.

 

sny na czarno-biało

6. Dorastanie w erze czarno-białej telewizji

 Wiele osób śni na czarno-biało.
Może to brzmieć nieprawdopodobnie, lecz badanie wykonane w 2008 roku w Dundee potwierdziło, że rodzaj telewizji oglądanej w dzieciństwie w gigantycznym stopniu wpływa na to jak później wyglądają sny.
Badanie przeprowadzono na osobach powyżej 55. roku życia i wynikło z niego, że w tej grupie wiekowej czarno-białe sny przytrafiały się o ponad 20% częściej. Inne badania wykazały, że ludzie zaczęli śnić w kolorze po roku 1960, co jest ciekawym zbiegiem okoliczności z pojawieniem się kolorowej telewizji.


strach sen koszmary

7. Ukrywany strach

 Wszyscy musimy radzić sobie z głęboko zakorzenionymi obawami. Niektórzy mają chroniczny lęk przed lataniem samolotem, inni przed konkretnymi zwierzętami lub pokarmami.
Jedno z badań pokazuje, że „gnębiące, niepożądane myśli” wiążące się bezpośrednio z istnieniem lęku mogą mieć wpływ na sny.
Im bardziej staramy się „schować” negatywny myśli, tym łatwiej wracają one w postaci snów poprzez naszą podświadomość.


bliźniaki a sen

8. Bliźniacze rodzeństwo

 Istnieje kilka niesamowitych faktów na temat bliźniąt, w tym m.inn. to, że mogą mieć aż 99,99% takie samo DNA.
Naukowcy odkryli także, że mocne powiązanie genetyczne pomiędzy bliźniętami może powodować występowanie takich samych koszmarów u obu osób w tym samym czasie.
Nadal potrzeba więcej dowodów aby wyjaśnić ten dziwny fenomen, lecz już teraz wiemy, że osoby z podobną objętością mózgu i rozwinięciem struktur śnią podobnie.

 

Pole magnetyczne

9. Ziemskie pole magnetyczne

 Może to brzmieć nieco podejrzanie, lecz ziemskie pole magnetyczne może mieć ogromny wpływ na sny, przynajmniej u pewnych osób.
Darren Lipnicki, psycholog który dokumentował swoje sny przez 8 lat bez przerwy odkrył, że jego sny mają powiązanie ze zmianami aktywności geomagnetycznej i/lub przemieszczeniem takich pól.
Kiedy aktywność geomagnetyczna była niska, jego sny były bardziej pokręcone. I odwrotnie, kiedy aktywność wzrastała, sny stawały się bardziej regularne, sensowne.
Oczywiście dalsze badania są niezbędne w celu potwierdzenia owej teorii. Odkrycie Darrena zapoczątkowało serię badań nad wpływem fal magnetycznych na melatoninę, hormon snu.

sery a sny

10. Różne rodzaje sera

 Badanie przeprowadzone przez British Cheese Board wykazało, że istnieje powiązanie pomiędzy koszmarami a spożyciem zbyt dużej ilości sera tuż przed snem.
Lecz to nie wszystko – różne rodzaje sera mogą mieć zupełnie różne efekty.
Badanie wykazało, że pacjenci regularnie jedzący cheddar miewali częstsze sny o sławnych osobach, natomiast pacjenci faworyzujący ser blue mieli niecodzienne sny. Lancashire powodował nostalgiczne sny a zjedzenie Cheshire skutkowało całkowicie spokojną nocą.

Podziel się tym postem