Lunatykowanie

 

Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy historię o jakimś dalekim znajomym który w nocy, śpiąc wyszedł przez okno i wrócił bez żadnego siniaka. Są też historie o zdradzającym chłopaku, którego ujawniły słowa które wymawiał do poduszki w trakcie snu. Ale czy to wszystko prawda?

Lunatykowanie

 To jedna z bardziej znanych parasomnii. Charakteryzuje się tym, że jednostka podejmuje działanie które wymagałoby mniejszej lub większej ilości koncentracji i wykonuje je podczas snu; np. chodzenie, prowadzenie pojazdu. Oficjalną nazwą dla tego zjawiska to somnabulizm i występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Lunatykowanie może zostać wywołane alkoholem, słabej jakości snem, chorobami lub mocnymi lekami.

lunatykowanie

Majaczenie
Kolejną szeroko znaną parasomnią są majaki nocne. Osoba w takim stanie może mówić powoli i wyraźnie ale też szybko i niezrozumiale. Prawie każdy z nas majaczył w nocy, jest to przechodzący, nieutrzymujący się stan. Zjawisko to wiąże się również z zaburzeniami snu i może być zwiastunem większej choroby. Stres, mało snu, depresja, choroby, alkohol – wszystko to może przyczyniać się do nasilenia majaków.

Zespół jedzenia nocnego
Inaczej Night Eating Syndrome, jest to rozwijający się rodzaj parasomnii i charakteryzuje się tym, że jednostka je podczas snu różne ilości różnych pokarmów a następnego dnia nie pamięta nic. Zjawisko te jest ciągle badane i jest uznawane za jedno z zaburzeń łaknienia.

Pisanie podczas snu
Jedną z najnowszych parasomnii jest pisanie wiadomości bez udziału naszej świadomości. Osoby cierpiące na ten stan, piszą i czytają wiadomości podczas snu. Lekarze nie są pewni jakie czynniki wywołują takie zachowanie, być może głównym udziałem jest stres. Różnicą pomiędzy pisaniem a tradycyjnym lunatykowaniem czy majaczeniem jest taka, że podczas pisania osoby są najprawdopodobniej w trakcie tzw. półsnu a nie we śnie głębokim.

Zespół niespokojnych nóg
Kiedy nasze ciało przechodzi w fazę REM, kończyny doznają częściowego paraliżu w celu zapobiegnięcia „wyrażania” na żywo akcji, które dzieją się w snach. Jest to istotne ze względu na nasze bezpieczeństwo. W skrócie, mózg nie wie, że śpimy i jeżeli jesteśmy w stanie poruszać ciałem, to poruszalibyśmy nim w taki sposób, jak to sobie wyobrażamy w aktualnym śnie. Kiedy ten mechanizm nie działa prawidłowo, doświadczamy tzw. zespołu niespokojnych nóg. Osoby cierpiące na ten stan dowolnie poruszają się podczas snu. Może to być niebezpieczne dla samej osoby, jak i dla partnera po drugiej stronie łóżka.

Dlatego tak istotny jest komfort snu - polecamy materac SENSIT :)

night talking walking

 


Podziel się tym postem