Jak zadbać o zdrowy sen?

 

Porządny, głęboki sen jest ważny dla naszego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Substancje szkodliwe oraz źle dobrany materac może go jednak poważnie zaburzać. Przeczytaj, na co powinno się zwracać uwagę, by spać zdrowo.

Odpowiedni materac dla naszego zdrowia

Materac materacowi nie jest równy! Dlatego podczas zakupu materaca warto skorzystać z rady fachowca. Dobry materac musi być elastyczny i jak najlepiej dopasowywać się do naszego ciała. Dzięki temu można zapobiec, by podczas leżenia niektóre części ciała były bardziej obciążone od pozostałych.

Pościel trzeba wybierać według indywidualnych potrzeb

Również kupując pościel, powinno się dobrze zastanowić, jaki produkt wybrać. Kołdra nie powinna być ani za gruba, ani za cienka. Latem potrzebna jest często cieńsza kołdra niż zimą. Warto wiedzieć, że cieplejsze kołdry wybierają najczęściej kobiety, ponieważ – jak twierdzą eksperci – wytwarzają one mniej ciepła od mężczyzn. Kołdry z pierza, charakteryzujące się wysoką zawartością puchu są bardzo miękkie i ciepłe.

Należy odpowiednio dbać o pościel

Pościel powinno się codziennie wytrzepać i wywietrzyć. Dzięki temu zapobiegnie się gromadzeniu wilgoci pochodzącej z potu, która tworzy idealny klimat dla roztoczy. Również puch i pióra, które zostały poprzygniatane w nocy, odzyskają dzięki temu swoją formę. Kołdry trzeba również co jakiś czas prać. Posklejany puch odzyska swoją formę podczas suszenia.
zdrowy materac

Wskazówki dla alergików

Kupując materac lub kołdrę, alergicy powinni zwracać uwagę na to, że ich potrzeby są specyficzne, Dobra dla nich będzie sprawdzona pod kątem zawartości substancji szkodliwych pościel puchowa, która jest bardziej odporna na zasiedlanie roztoczy. Materace powinny mieć ściągane pokrycie, aby można było je regularnie prać.

Uwaga na elektrosmog

Istnieją podejrzenia, że elektrosmog może powodować zaburzenia snu. Elektrosmog wytwarzają urządzenia elektryczne podłączone do sieci, na przykład radiobudzik, sieci WLAN, telewizor, telefon komórkowy czy drukarka. Aby spać zdrowo, powinno się na noc wyłączać wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w sypialni. Łóżka wodne, które muszą być podgrzewane za pomocą prądu, budzą również pewne wątpliwości.

Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni

Aby spokojnie i porządnie się wyspać, w sypialni nie może być ani gorąco, ani duszno. Najlepszą temperaturą do spania jest 16-18 stopni Celsjusza, bo w takiej temperaturze organizm najlepiej się regeneruje. Poza tym przed pójściem spać należy wywietrzyć pokój przez piętnaście minut.

Najlepiej zrezygnować z roślin  (poza wyjątkami!)

Aby zdrowo spać, nie powinno się mieć w sypialni roślin, a jeśli już – to powinno ich być niewiele. Wprawdzie rośliny wytwarzają w ciągu dnia świeży tlen, jednak w nocy emitują one tylko dwutlenek węgla i zużywają tlen potrzebny do oddychania. Są również specjalne odmiany, które wydzielają tlen w nocy - takie rośliny polecamy w szczególności w sypialni :)

Podziel się tym postem