Kobiety potrzebują więcej snu ze względu na bardziej „złożony” umysł


Jedno z badań już potwierdziło, że bezsenność jest bardziej popularna pośród kobiet niż mężczyzn. Natomiast teraz wychodzi na to, że kobiety również potrzebują więcej snu niż mężczyźni aby normalnie funkcjonować.

Według badaczy ze Sleep Research Center na Uniwersytecie Loughborough w Leicestershire w Wielkiej Brytanii, powodem dla którego kobiety potrzebują ok. 20 minut snu więcej jest to, że ich mózgi są bardziej złożone i ciężej pracują w ciągu dnia. „Mózg kobiety działa nieco inaczej… więc jej sen musi być trochę dłuższy” twierdzi prof. Jim Horne, dyrektor Sleep Research Center. „Kobiety mają skłonność do wielozadaniowości – robią kilka rzeczy na raz, są bardziej elastyczne w tym co robią – i to właśnie powoduje, że korzystają z większej ilości zasobów mózgu niż mężczyźni.”

Zdrowy sen

Badanie przeprowadzone na 210 ochotnikach płci męskiej i żeńskiej wykazało także większy uszczerbek u kobiet, spowodowany zbyt krótkim snem. „Wysoki poziom stresu, złości, depresji bardzo szybko i wyraźnie powoduje u kobiet krótszy, przerywany sen” mówi prof. Horne. „Z drugiej strony, te same stany nie wywołują tak silnych skutków u mężczyzn.”

Panie, uznajcie ten tekst jako radę, aby zainwestować w lepszy materac i pospać nieco dłużej ;)

Podziel się tym postem