Czy sen i spadek wagi mają ze sobą coś wspólnego?


Nawet jeżeli zdrowo jecie i ćwiczycie regularnie istnieje szansa, że nie gubicie tylu zbędnych kilogramów ile zostało zaplanowane. Powód: za mało snu. Niestety, styl życia w obecnych czasach sprawia, że 24 godziny przypadające na dobę to za mało. Pomiędzy pracą, rodziną, znajomymi, pozostaje nam niewielka cześć dnia przeznaczana na sen. Niedobór snu staje się prawdziwym problemem i wiąże się z szeregiem skutków zdrowotnych, w tym także czyni utrzymanie zdrowej sylwetki niezwykle trudnym zadaniem. Co gorsza, nie tylko śpimy krócej lecz także sen jest niższej jakości. Konsekwencje dosyć szybko można zobaczyć w rosnącym obwodzie pasa.

Badania potwierdzają, że braki snu powodują wzrost ilości hormonu zwanego greliną (odpowiedzialnego za głód) a obniżają ilość leptyny, która daje sygnał kiedy przestać jeść. Niedobór snu sprzyja hormonom stresu i chronicznemu brakowi snu, co razem zwiększa ryzyko tycia, odporności na insulinę i cukrzycy typu 2. Skutkami także są ciagłe przemęczenie i mniejsza skłonność do aktywności fizycznej. Pomimo, iż są to skutki kumulatywne, wynikające z dłuższej ekspozycji na niskiej jakości lub brak snu, to musimy pamiętać, że nawet 1 zarwana noc powoduje zamieszanie wśród naszych hormonów. Kiedy budzimy się po takiej nocy, jesteśmy głodni / źli / zakłopotani / zmęczeni i generalnie wytrąceni z ogólnego balansu.

Niestety nie jest tak, że jeżeli śpimy dobrze to naturalnie będziemy gubić kilogramy lecz jeżeli brakuje nam zdrowego snu, to metabolizm nie będzie funkcjonował w pełni dobrze. Eksperci rekomendują od 7 do 8 godzin dobrego snu w celu utrzymania najniższej szansy na tycie. Dobry pełnowymiarowy sen wpływa na to jak się czujemy, myślimy, jakie pokarmy wybieramy. Stan pełnego wypoczynku odnawia nasze siły fizyczne, mentalne i emocjonalne. Będziecie mniej zestresowani, bardziej czujni i spostrzegawczy, skuteczniejsi w radzeniu sobie z problemami życia codziennego.

wygodny materac

Warto zanotować, że osoby które są fit sypiają lepiej niż osoby z nadwagą. Przejście na zdrowy tryb życia połączony z dietą i regularnymi ćwiczeniami plus komfortowy materac to jedyne rozwiązanie prowadzące do zarówno lepszego zdrowia jak i lepszego snu.

Very often people do not have enough time to complete all tasks. and this is a very common problem. In this case, online services come to the rescue. For example, students may not have time to study, especially when they need to complete written assignments. And sleepless nights are then guaranteed. All they need to do is choose a quality paper writing service, study information about website and order task. Then they will quickly get an original and professional task, and the free time can be used for sleep.

Lista wskazówek, które pomogą wam lepiej spać:
- pory zasypiania i budzenia się utrzymujcie na jednym poziomie w miarę możliwości. Badania potwierdzają, że nieregularność na tej płaszczyźnie wpływa znacząco na zdrowie, np. zwiększa poziom insuliny czy tkanki tłuszczowej.
- całkowita lub przynajmniej częściowa rezygnacja z kofeiny i alkoholu.
- stwórzcie swój własny rytuał przed snem, który wprowadzi was a odpowiedni stan. Nie oglądajcie telewizji, wyłączcie urządzenia elektroniczne, wyciszcie umysł i ciało do snu. Medytacja pomaga. Sypialnia powinna być cicha i komfortowa.
- nie traktujcie łóżka jako przestrzeni do jedzenia, pracowania, czytania czy oglądania telewizji.
- jeżeli cierpicie na chroniczny brak snu, należy najpierw wykluczyć wrażliwość na pokarmy, choroby tarczycy, menopauzę, zespół ciągłego zmęczenia, stres, depresję i fibromialgię.

- nie jedzcie na przynajmniej 3 godziny przed snem. Wybierajcie zdrowe pokarmy i pijcie dużo wody. Trawienie podnosi temperaturę ciała więc ciężkie posiłki są zdecydowanie niezalecane przed snem.
- ćwiczcie regularnie. Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na jakość snu. Jeżeli myślicie na poważnie o zgubieniu paru kilogramów i sprawieniu aby sen był lepszy, postarajcie się ćwiczyć o średniej intensywności przez przynajmniej 30 – 45 minut dziennie, codziennie.

ćwiczenia przed snem

Podziel się tym postem